معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رشد 39 واحدی شاخص بورس در سایه رشد بهای جهانی نفت

تهران- ایرنا- شاخص بورس امروز (سه شنبه) تحت تاثیر رشد قیمت نفت و افزایش جذابیت سهام شرکت های پالایشی با 39 واحد رشد، به جایگاه 87 هزار و 883 واحد رسید.

به گزارش ایرنا، رشد بهای نفت در بازارهای جهانی و دستیابی قیمت نفت برنت به بشکه ای 65 دلار و نفت سنگین ایران به بشکه ای 60 دلار سبب افزایش جذابیت سهام شرکت های پالایشی شد.
بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص امروز بورس را نیز نمادهای پالایشی داشتند. 
بر این اساس، نمادهای شبندر(پالایش نفت بندرعباس)، شتران (پالایش نفت تهران)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) با رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند اما خودرو (ایران خودرو) و فملی (ملی صنایع مس) بیشترین تاثیر منفی را داشتند.
در معاملات امروز 759 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 611 میلیارد ریال در 46 هزار و 738 نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 12 واحد رشد کرد اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 27 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 20 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 75 واحد کاهش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 34 واحد و شاخص بازار دوم بورس 49 واحد بالا رفت.
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 95 میلیون سهم به ارزش 189 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه خودرو به ارزش 119 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش 109 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 109 میلیارد ریال جای گرفت. گروه رایانه با معاملاتی به ارزش 43 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

** سخاب 4، دارنده بیشترین ارزش معاملات اوراق بدهی در فرابورس
فعالیت فرابورس ایران معاملات شانزدهمین روز از آبان ماه را با نقل و انتقال بیش از 262 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و 520 میلیارد ریال به پایان رسید.
معامله 909 هزار ورقه بهادار به ارزش 909 میلیارد ریال نتیجه دادوستدهای امروز بازار اوراق با درآمد ثابت است. امروز اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب4» پرمعامله‌ترین اوراق این بازار، بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفت. شد.
با توقف نماد «سخاب2» در این بازار، اوراق سخاب3 تا 7 هم‌اکنون دارای نرخ موثر بازده تا سررسید از 14.8 درصد تا 16.84 درصد هستند و بازده ساده آن‌ها نیز در محدوده 15 درصد در نوسان است.
اوراق تسهیلات مسکن نیز روز جاری به میزان 59 هزار ورقه به ارزش 45 میلیارد ریال معامله شدند. تسه مهرماه 96 با حجم و ارزش معاملاتی بیشتری نسبت به سایر اوراق تسه همراه شد و در صدر این تابلو ایستاد.
در نهایت در پایان معاملات امروز شاخص کل فرابورس با افت 0.6 واحدی در ارتفاع 967 واحدی قرار گرفت. 

خبرنگار: میثم طاهری

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82722881