معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه


چهل و هشتمین شماره از معدن نامه با تصویری از حضور اعضای شورای عالی معادن در معادن عظیم سنگ چینی نیریز و تیتر لزوم تشکیل کنسرسیوم های صادراتی در بخش معدن کشور منتشر شد.
از حضور تصمیم سازان در معادن تا لزوم تشکیل کنسرسیوم های صادراتی معدنی

به گزارش معدن نامه، دور نخست سفر استانی اعضای شورایعالی معادن به معادن مهم کشور، هفته گذشته با حضور آنان در معدن سنگ چینی نیریز و شایان مرمریت کلید خورد.

بر اساس این گزارش، جعفر سرقینی، معاون امور معادن وزارت صنعت، عباسعلی دریانی، نماینده قوه قضاییه و محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران به عنوان سه عضو ارشد شورایعالی معادن صبح پنجشنبه گذشته از معادن عظیم سنگ چینی نیریز و شایان مرمریت در استان فارس بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت های معدنی بخش خصوصی در این استان قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، قرار است هفته آخر آذر ماه، اعضای اصلی شورا با حضور در سیرجان از معدن گل گهر سیرجان نیز بازدید به عمل آورند.

هدف از این سفرها آشنایی اعضای شورایعالی معادن با فعالیت های معدنی کشور و رفع موانع بر سر راه طرح های توسعه آنان است.

لزوم تشکیل کنسرسیوم های صادراتی در بخش معدن

معدن نامه چهل و هشتم تیتر یک خود را به موضوع صادرات مواد معدنی اختصاص داده است. با توجه به مانع تراشی برخی سیاستگذاران در خصوص صادران مواد معدنی به بهانه خام فروشی، پیشنهاد شده است تا فعالان معدن و صنایع بالادستی و پایین دستی آن با تشکیل کنسرسیوم های صادراتی، علاوه بر ارائه مستندات خود برای صدور مواد معدنی به بازارهای هدف، زمینه ایجاد پایگاه های صادراتی را در سایر مناطق کشور نیز مورد بررسی قرار دهند.

در حال حاضر بندر شهید رجایی، مهم ترین پایانه صادراتی مواد معدنی و صنایع وابسته است. به اعتقاد برخی از معدنکاران و فعالان اقتصادی بهتر است تا پایگاه جدید صادراتی در شمال غرب کشور تاسیس شود تا از این طریق بتوانند به راحتی وارد بازارهای اروپا شوند.

همچنین در ادامه می توانید اخبار کوتاه اقتصادی را نیز در معدن نامه مطالعه کنید.

...

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که بررسی بودجه 97 از یکشنبه در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.

...

با حکم وزیر صنعت، صادق نجفی مدیرعامل جدید سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به جای علی یزدانی منصوب شد.

...

توافق‌ طلایی

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی برای ساخت کارخانه فرآوری طلا و مس در معدن شادان توافقنامه 48 میلیون یورویی با یک کنسرسیوم چینی امضا کرد. با این توافق، معدن شادان به استحصال طلا نزدیک می‌شود.

...

تودرتویی نهادها

علی دینی ترکمان قرار است طی یک سخنرانی علمی در خانه معدن ایران موضوع تودرتویی نهادهای درگیر در اقتصاد ایران و موانع توسعه بخش معدن را در  اقتصاد به بحث می‌گذارد.

...

رشد گونه‌های جانوری

بر اساس سرشماری اداره حیات وحش استان یزد، از زمان فعالیت معدن سرب روی مهدی آباد آمار گونه‌های جانوری این منطقه نه تنها کاهش نیافته، بلکه حدود 10 درصد نیز افزایش پیدا کرده است.

...

صعود طلا

کارشناسان وال استریت در نظرسنجی کیتکونیوز انتظار دارند طلا در هفته جاری به قیمت بالاتری صعود کند و حتی برخی صعود به مرز ۱۳۰۰ دلار را پیش بینی کرده‌اند.

...

دیدار با قطری‌ها

محمد شریعتداری امروز در نشست مشترک با وزیر تجارت و اقتصاد قطر و هیات همراه بر صدور ویزاهای بلند مدت به عنوان یکی از راهکارهای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی برای برخی شرکت های ایرانی و قطری تاکید کرد.

...

افزایش 4 دهم درصدی

شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در خرداد ماه 1396 به عدد 237.2 رسید که نسبت به ماه قبل 4 دهم درصد افزایش داشته است.

منبع: معدن نامه