معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

فناوری‌های اکتشافی را روزآمد کنیم

 

انجام فعالیت اکتشافی آن‌هم به شکل دقیق و حساب شده که بتواند اطلاعات درست و دقیقی به ما ارائه دهد زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای ویژه‌ای می‌طلبد. در این میان یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بخش معدن به آن همواره اشاره شده،

استفاده از روش‌های نوینی است که امروزه در جهان از آن به عنوان استاندارد و معیاری برای درست بودن نتیجه اکتشافات نام برده می‌شود. با این حال به گفته کارشناسان بخش معدن کشورمان، بسیاری از گزارش‌های معدنی از استانداردهای بین‌المللی برخوردار نیستند و دلیل آن تهیه نشدن گزارش‌ها در قالب استاندارد جهانی است. حتی در برخی موارد امکان دارد که اطلاعات و آمار دقیقی از ذخیره معدنی موجود در محدوده‌های اکتشافی مورد نظر در آن نیامده باشد. برای نمونه ممکن است ذخیره معدنی عنوان شده در گزارش کمتر از مقدار واقعی آن باشد با اینکه محدوده‌های اکتشافی با ظرفیت بالا، در اختیار شرکت‌های میزبان است. به همین دلیل یعنی تعریف نشدن گزارش‌ها در قالب استانداردهای جهانی، سرمایه‌گذاران از ورود به فعالیت‌های معدنی در ایران ابا دارند و تمایلی نشان نمی‌دهند. یکی از روش‌های یادشده که مورد تایید جهانی است، سامانه جورک بوده که دقیق‌ترین اطلاعات و داده‌های آماری را به مکتشف می‌دهد اما از آنجایی‌که استفاده از آن نیاز به سرمایه، تجهیزات، صرف انرژی و استفاده از تجهیزات و فناوری‌های نوین دارد سبب می‌شود سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای تنظیم گزارش‌های خود براساس سامانه جورک داشته باشند. به گفته کارشناسان و کسانی که با سامانه جورک آشنا هستند کدهایی در آن به کار می‌رود که به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و نمی‌توان با تغییر آن بر اعداد و اطلاعاتی که از این سامانه تهیه می‌شود اثر گذاشت. در واقع شفافیت اطلاعات از جمله نکات مهم این سامانه به شمار می‌آید. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری روی این سامانه و ترغیب معدنکاران برای استفاده از دانش و فناوری‌های نوین، می‌تواند تحول عظیمی در بخش معدن کشور به وجود آورد.

منبع: صمت


نرگس قیصری - روزنامه‌نگار