معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

اصلی‌ترین مشکل آلومینیوم المهدی تأمین آلومینا است

آلومینیوم

مشاور فنی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب گفت: اصلی‌ترین مشکل آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب تأمین آلومینا به‌عنوان ماده اولیه این صنعت است.

عبدالرسول جهانشاهی صبح امروز در جمع خبرنگاران، افزود: با تولید فعلی 180 هزار تن در سال، 360 هزار تن آلومینا مصرف می‌کنیم. بخش کمی از آلومینای موردنیاز را از جاجرم و بخش زیادی از خارج از کشور تأمین می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت اسمی آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب 254 هزار تن در سال است که 180 هزار تن تولید واقعی انجام می‌شود.

جهانشاهی با اشاره به اینکه این سهم حدود 10 تا 20 درصد است و عمده نیاز از خارج از کشور تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد: عمده‌ترین تولیدکننده آلومینا در جهان، استرالیا است که متأسفانه به علت مشکلات تحریمی که خودشان علیه ایران ایجاد کرده‌اند، فروش به ایران مستقیم انجام نمی‌شود.

مشاور فنی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب اضافه کرد: این نیاز را به‌صورت واسطه‌ای تأمین می‌کنیم اما فکر نمی‌کنم از استرالیا تأمین شود. عمدتاً آلومینا را با واسطه از هند تأمین می‌کنیم. در این حالت خرید دست ما نبوده و واسطه‌ها کار را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در این شرایط قیمت خرید آلومینا گران‌تر خواهد بود، عنوان کرد: زمانی که پای واسطه به میان می‌آید، قیمت گران‌تر می‌شود. یکی از مشکلات این صنعت که دولت باید در جهت حل آن کمک کند، آن است که باید مسائل ارتباطی ما به‌ویژه با استرالیا حل شود. این درخواست ما از دولت است.

جهانشاهی تأمین آلومینا از هند نیز سخت است و هند هم به‌صورت مستقیم با المهدی و هرمز جنوب کار نمی‌کند، افزود: چند بار معاون بازرگانی نالکو را دعوت کردیم و جلساتی با مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب برگزار شد اما موفق به ایجاد ارتباط نشده و نتوانستیم قراردادی با نالکو منعقد کنیم.

مشاور فنی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب با بیان اینکه تأمین آلومینا برای ما مشکل و گران است. این موضوع مهم‌ترین مشکل فعلی ما است، اظهار کرد: به‌غیراز این مورد در تأمین سایر مواد اولیه تقریباً مشکلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بخش هرمز جنوب 145 هزار تن ظرفیت اسمی دارد و تقریباً در حال بهره‌برداری از 70 درصد این ظرفیت هستیم. به لحاظ سخت‌افزاری و تجهیزات، 100 درصد تأمین تجهیزات شده است و فقط اگر آلومینای کافی در اختیار داشتیم تکمیل هرمز جنوب شاید یک ماه هم بیشتر طول نمی‌کشید.

جهانشاهی در خصوص پروژه‌های اخیر به بهره‌برداری رسیدن در این مجتمع صنعتی، خاطرنشان کرد: هرکدام از دیگ‌ها که راه‌اندازی می‌شوند به‌نوبه خود افتتاح یک واحد هستند. تقریباً 228 دیگ در هرمز جنوب است که به‌تدریج وارد مدار می‌شوند.

وی ادامه داد: ورود هر دیگ به مدار مانند تولد یک نوزاد است؛ در حال حاضر در هرمز جنوب 228 دیگ و در المهدی 240 دیگ داریم که این رقم درمجموع 468 دیگ می‌شود. از این میزان دیگ حدوداً 328 دیگ در حال کار و مابقی به‌طور کامل نصب‌شده‌اند اما به علت کمبود مواد اولیه با مشکل همراه هستیم.

جهانشاهی با تأکید بر اینکه مشکل برق با نیروگاه استان فارس به‌صورت کامل حل شده است، تصریح کرد: می‌توان گفت کار بزرگی در زمینه حل مشکلات بدهی انجام گرفت و امروز هم به لحاظ تجهیزات و ماشین‌آلات کار کاملاً آماده است.

وی در خصوص تأمین نیاز آلومینا از کشور گینه، افزود: گینه معدن بوکسیت دارد. امارات در این منطقه واردشده و سرمایه‌گذاری کرده است. فرانسه و چینی‌ها که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آلومینا هستند، از ما سریع‌تر دراین‌باره اقدام کرده‌اند. ما بااینکه قرارداد 25 ساله با گینه داشتیم و آن را تمدید کردیم، اما در عمل سرمایه‌گذاری در آن انجام نداده‌ایم.

مشاور فنی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی و هرمز جنوب با اشاره به اینکه برنامه مالک شرکت، احداث کارخانه تولید آلومینا به‌عنوان ماده اولیه در منطقه استان هرمزگان است، اظهار کرد: این برنامه جدا از برنامه ایمیدرو برای ساخت آلومینای پارسیان است. وی در تلاش است یک کارخانه 3 میلیون تنی آلومینا احداث شود که بوکسیت را از گینه و یا کشور دیگر وارد و آلومینا تولید کند.

وی در پایان با بیان اینکه برنامه دیگر تولید پترولیوم کک در ایران نیز در دستور کار است، اظهار کرد: مالک شرکت به دنبال توسعه آلومینیوم به میزان 1.5 میلیون تن است. همچنین تولید بیلت به‌عنوان صنایع پایین‌دستی نیز در دست است و دراین‌باره مذاکرات بسیاری ازجمله با شرکت اتریشی هرت‌ویچ انجام‌گرفته که شرکت قدرتمندی است.

منبع: ایسنا