معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

صنعت فولاد به‌عنوان یک صنعت راهبردی و مادر در جهان شناخته شده که می‌تواند نقشی مهم و زیربنایی در ارتقای رفاه و اقتصاد هر کشور ایفا کند. با توجه به سهم فولاد در اقتصاد، این صنعت می‌تواند سهم بالایی از اشتغالزایی را به خود اختصاص دهد.

براساس آمارهای بین‌المللی در زنجیره ارزش‌افزوده فولاد، برآورد شده این صنعت برای ۵۰میلیون نفر در سطح جهان ایجاد اشتغال کند. از این‌رو طبیعی است که صنعت فولاد به‌عنوان یکی از حلقه‌های توسعه کشور به‌شماراید که می‌تواند میزان قابل‌توجهی ازفرصت‌ها برای ایجاد اشتغال را به خود اختصاص دهد. در کشور ما با وجود مزیت‌هایی مانند ذخایر قابل توجه سنگ‌آهن و همچنین انرژی ارزان‌قیمتی مانند گاز، تولید فولاد می‌تواند اشتغالزایی بالایی به همراه داشته باشد. برخی کارشناسان معتقدند صنعت فولاد به‌عنوان مادر صنایع ایران به‌واسطه زنجیره تولید و خدماتی که در این زمینه می‌تواند ارائه دهد، قادر به اشتغالزایی ۷ برابری است. براساس گزارش‌های منتشر شده، حدود یک چهارم اشتغال استان اصفهان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از صنعت فولاد متاثر می‌شود و این در حالی است که با وجود واحدهای فولادی در این استان، اصفهان تولیدکننده ۷۰ درصد تولیدات فولادی کشور است. وضعیت اشتغال در استان مرکزی به خوبی نشان می‌دهد صنعت فولاد تا چه اندازه می‌تواند اشتغال و به‌دنبال آن رونق اقتصادی ایجاد کند. از این‌رو، صنعت فولاد می‌تواند وسیع‌تر از آمارهای بیان شده در سطح کشور و استان‌های مختلف با توجه به زنجیره این صنعت نیز اشتغالزایی کند. بنابر آنچه گفته شد اجرای طرح‌های هفت‌گانه فولادی در کنار پیشبرد برنامه‌ها برای دستیابی به اهداف این صنعت می‌تواند رشد و شکوفایی و تغییر چهره اقتصادی را برای استان‌های مختلف کشور به ارمغان آورد و میزان قابل‌توجهی از اشتغالزایی را در این مناطق به خود اختصاص دهد.

منبع: صمت