معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران اعلام کرد:

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران اصلاح قیمت زغال، ارتقای ایمنی معادن زغالسنگ و تعیین تکلیف بدهی فولادی‌ها به معادن را سه ماموریت اصلی انجمن زغالسنگ ایران اعلام کرد. 
3 ماموریت اصلی انجمن زغالسنگ ایران

به گزارش روابط عمومی خانه معدن ایران، محمد مجتهدزاده با تشریح سه ماموریت انجمن زغال‌سنگ اظهار کرد: معدنکاری زغالسنگ در ایران با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شده که مهمترین آنها عدم پرداخت بدهی ذوب آهن به معادن زغال است. همین موضوع سبب شده انجمن زغال‌سنگ با محوریت اغلب شرکت‌های زغال‌سنگی تشکیل شود. یکی از مهمترین مشکلات معادن زغالسنگ کشور پایین بودن قیمت زغال است که باعث شده بهره‌بردای در معادن زغالسنگ توجیه اقتصادی نداشته باشد و به دلیل مشکلات اقتصادی معادن تعطیل شوند.

او با یادآوری درس بزرگی که معدن زغالسنگ یورت زمستان به لحاظ مسائل ایمنی به دولت و تمامی دست‌اندرکاران بخش معدن داد، گفت: قیمت خرید زغالسنگ با قیمت جهانی آن تناسب ندارد و خرید فولادی‌ها از زغالسنگی‌ها مدام با بدهی مواجه می‌شود و معمولا با 6 ماه تاخیر زغالی‌ها به طلبشان می‌رسند. در حالی که کارفرما موظف به رعایت مسائل ایمنی و پرداخت به موقع حقوق است و نمی‌تواند هر ماه در برابر این انتظار نیروی انسانی خود پاسخ منفی دهد.

مجتهدزاده ادامه داد: بنابراین در وهله اول بهتر است بدهی شرکت‌های فولادی به معادن زغالسنگ کشور پرداخت شود. ما بر همین اساس در انجمن زغالسنگ ایران خواستار حل جدی این موضوع هستیم چرا که تامین امنیت جانی نیروی انسانی در اولویت ماست و نمی‌توان به هیچ وجه در خصوص این مسائل کوتاهی کرد.

رئیس انجمن زغال سنگ ایران افزود: یکی از ماموریت‌های انجمن این است که در تلاش هستیم کارخانه ذوب آهن با وجود یک خط اعتباری بدهی شرکت‌های زغالسنگ را به موقع تسویه کند. با توجه به اینکه صنایع داخلی سالانه به 3 میلیون کنسانتره زغالسنگ نیاز دارند و برای پاسخ به این نیاز باید هر سال ۶ میلیون تن زغالسنگ از معادن استخراج شود. اما معادن زغالسنگ کشور به دلیل مشکلات اقتصادی تنها ظرفیت تولید نیمی از این نیاز را دارند و برای باقی نیاز صنایع، باید به سمت واردات برویم و  ۲۰۰ میلیون دلار  ارز هزینه کرد. در شرایطی که ارز خارج شده از کشور بهتر است در راستای اشتغالزایی و نوسازی معادن خرج شود.  منبع: روابط عمومی خانه معدن ایران