معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته تهران امروز (چهارشنبه) با حضور 650 شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار کرد.

نمایشگاه امسال در فضایی به وسعت 40 هزار متر مربع در 13 سالن و با مشارکت 200 شرکت خارجی از 18 کشور و همچنین 450 شرکت داخلی برگزار می شود.
آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش، سوئیس، سوئد، ترکیه، تایوان، چین، جمهوری کره، هند، اسلوونی، عراق، افغانستان، عمان، ارمنستان و آذربایجان کشورهای شرکت کننده در این دوره از نمایشگاه هستند. 
این نمایشگاه متشکل از 13 سالن و دارای 500 متر مربع فضای باز است.

** 80- 90 درصد ماشین الات چاپ وارداتی هستند
در آیین گشاش این نمایشگاه، رئیس اتحادیه صحافان با تشریح برنامه نمایشگاه صنعت چاپ سال 96 افزود: حضور مستمر غرفه داران خارجی در این نمایشگاه نشان دهنده انتقال فناوری است. 
«جلیل غفاری رهبر» افزود: همواره در زمان برپایی نمایشگاه ها، شاهد امضای قرارداد برای خرید و فروش ماشین آلات صنعت چاپ هستیم که می تواند راه خوبی برای انتقال فناوری باشد.
غفاری رهبر با مقایسه نمایشگاه صنعت چاپ امسال با سال گذشته، خاطرنشان کرد: نسبت به سال قبل، کلاس های آموزشی متنوعی را برای علاقه مندان صنعت چاپ برگزار می شود، همچنین برگزاری چهار کارگاه عمومی قطعی شده است.
به گفته رئیس اتحادیه صحافان، نکته ای که در رابطه با صنعت چاپ وجود دارد این است که نزدیک به 80 تا 90 درصد ماشین آلات وارداتی هستند و حال که نرخ ارز نیز افزایش یافته باید دید چه تحولی در برنامه خرید و فروش صورت خواهد گرفت.
وی بیان داشت: در صنعت چاپ، مشکل اساسی چاپخانه های دولتی است؛ تا زمانی که رقیب سرسخت ما به نام دولت، مشکلات را حل نکند، همچنان مشکلات پابرجا خواهد ماند. 
غفاری رهبر ادامه داد: مشکل دیگر نیز واحدهایی هستند که به دلیل گرانی ارز و مشکلات اقتصادی، تمایل به خرید ماشین آلات را کاهش داده است.
در همین پیوند، «بابک عابدین» رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تحریم ها و فشارهای اقتصادی در سال های گذشته به دلایلی همچون افزایش نرخ ارز، نبود تسهیلات ارزی برای صنعت چاپ، ایجاد محدودیت و مشکل در تامین مواد اولیه و واسطه ای، تامین فناوری های مورد نیاز و همچنین عدم اجازه ورود برخی قطعات و مواد مصرفی ماشین آلات، فعالیت این صنعت را با مشکلات اساسی مواجه کرد.
وی به برخی مواد شیمیایی مورد نیاز این صنعت اشاره کرد که فقط در آمریکا تولید می شود و شرکت های ایرانی در زمان تحریم ها مجبور بودند آنها را با چند دست واسطه و با صرف هزینه های بالاتر تامین کنند که همین مساله منجر به نزول مزیت رقابتی ایران در بین کشورهای منطقه شده بود.
عابدین با اشاره به رفع تدریجی تحریم ها در 2 سال گذشته، خاطرنشان کرد: اکنون مشکلات در بسیاری زمینه ها کاهش یافته، اما در خصوص مسائل بانکی و تحریم واردات برخی فناوری ها هنوز در محدودیت هستیم.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران به «خودتحریمی» به عنوان مشکل اساسی دیگر فراروی این صنعت در کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه، ایران در تولید کاغذ از مزیت برخوردار نیست، اما دولت با حمایت از تولید داخلی کاغذ و بالا بردن تعرفه واردات مواد واسطه ای آن، بر بسیاری کارخانجات و همچنین قیمت ها تاثیر می گذارد که به مثابه خودتحریمی است.
وی ادامه داد: این در حالی است که روش ها و شیوه های حمایت از این صنعت در جهان کاملا روشن و مشخص است و کشورها به شیوه هایی همچون معافیت از مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، بخشش درصدی از هزینه های تامین اجتماعی ، کاهش تعرفه های گمرکی مواد اولیه، کاهش قیمت انرژی مصرفی، تامین تسهیلات داخلی ارزان قیمت از صنعت چاپ و بسته بندی حمایت می کنند؛ اما کمترین حمایتی را در ایران از این صنعت شاهد نیستیم.
به گزارش ایرنا، بیست و چهارمین نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران از تاریخ امروز به مدت چهار روز (تا 25 آذر) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود و همه روزه از ساعت 9 تا 17 پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

خبرنگار: محمد ملک دار *ناشر: زهرا هجینی نژاد

منبع: ایرنا