معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

گوشه ای از همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت با زلزله زدگان غرب کشور

گوشه ای از همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت با زلزله زدگان غرب کشور

تأکیدات و پیگیری‌های دلسوزانه محمد شریعتمداری به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت سبب شد تا سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی نیز با جدیت بیشتری به همراهی زلزله زدگان غرب کشور بپردازند.
پس از گذشت یک ماه از وقوع زلزله غرب کشور،" شاتا" بخشی از خدمات سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در مناطق زلزله زده را گزارش می دهد.

 ساعت 21:48 شامگاه 21 آبان بود که زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر در نزدیکی ازگله استان کرمانشاه تمام ایران را در غم کشته شدن 574 نفر، زخمی شدن 9 هزار و 388 نفر و بی خانمان شدن 70 هزار نفر از هم وطنانمان، نشاند.

زلزله ای که نه تنها زمین را لرزاند، بلکه دل پیر و جوان، مسؤول و غیر مسؤول را هم به درد آورد و ایران را برای کمک به مردم زلزله زده کرمانشاه یک صدا کرد.

در این میان وزارت صنعت، معدن و تجارت هم بیکار نماند، محمد شریعتمداری شخصاً در استان کرمانشاه حضور یافت و کمک‌های این وزارتخانه با جدیت دنبال شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در مناطق زلزله زده غرب کشور ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار جانباختگان، پای درد دل آنان نشست و به معاونت اقتصادی و بازرگانی و رؤسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه و استان‌‌های همجوار دستور داد تا برای رسیدگی فوری و کمک به هموطنان زلزله زده اقدام کنند.

فصل اول: استقرار هیأت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه و کردستان

با دستور وزیر صنعت مبنی بر بسیج همه امکانات، برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای رسیدگی به بخش‌های صنعتی در مناطق زلزله زده و همچنین کمک به مردم آسیب دیده انجام شد. روز بعد از وقوع زلزله با تشکیل نشست ستاد بحران در شهرستان قصرشیرین، استقرار هیأت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب به منظور کمک به واحدهای تولیدی و صنفی آسیب دیده و نیز پیگیری رفع مشکلات آنان، برآورد میزان خسارات واحدهای صنعتی آسیب دیده و هماهنگی برای بازسازی این واحدها، ارسال محموله‌ای از اقلام مورد نیاز حادثه دیدگان ( شامل آب معدنی، انواع کنسرو، پتو، 3کامیون مواد غذایی و صدهزار تن قرص نان )، به عنوان اولین کمک های سازمان صنعت، معدن و تجارت به مناطق زلزله زده انجام شد.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان نیز در این راستا در اولین قدم کمیته جمع آوری کمک‌های تجار، اصناف، صنعتگران و معدن داران را به منظور یاری رسانی به هموطنان حادثه دیده تشکیل داد و اقلام گرمایشی و مواد خوراکی انواع چادر، ‌زیرانداز و البسه گرم و تعداد 5 کامیون مواد خوراکی ارسال کرد.

ارسال کمک های نقدی و غیر نقدی از سوی اصناف، بازرگانان و صنعتگران استان کردستان، اختصاص کالا و ماشین آلات صنعتی به منظور آواربرداری و بازسازی روستاها به معدنکاران از دیگر کمک های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان به مناطق زلزله زده بود.

فصل دوم: کمک های شرکت های تولیدی، صنعتی و معدنی کشور

در پی دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص رسیدگی فوری به مناطق زلزله زده تمامی سازمان ها و شرکت های تولیدی، صنعتی و معدنی وارد عمل شدند و شرکت فولاد مبارکه در نخستین روزهای وقوع این حادثه با ارسال کمک های غیر نقدی به ارزش ۳ میلیارد ریال خود به یاری هموطنان شتافته و با ارسال ۵ هزار و ۵۰۰ تخته پتو، ۴هزار ثوب انواع لباس، ۲۰هزار قوطی کنسرو، ۲۰هزار قرص نان و حدود ۱۵هزار بسته آب معدنی و همچنین تأمین خودرو برای انتقال کمک‌هایی که در سطح استان برای مردم حادثه دیده جمع آوری شده بود، تلاش کرد تا به مسؤولیت اجتماعی خود در این زمینه عمل کند.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر 5 میلیارد ریال وجه به حساب ستاد مدیریت بحران کشور واریز کرد. گروه معادن امیر سنگان پارسیان به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون ریال اقلام گرمایشی و مواد خوراکی و شرکت فولاد سفید دشت 700 تخته پتو اهدا کردند. 100 میلیون تومان کمک نقدی و تامین هزار تخته پتو، انواع کنسرو، آب معدنی ، 600 بسته لوازم بهداشتی و یک تن قند و شکر اهدایی واحدهای صنعتی ، معدنی و تجاری استان چهار محال و بختیاری بود و شرکت فولاد مبارکه و کارمندانش هم با اهدای 15 کامیون به ارزش 3 میلیارد ریال، تامین کامیون برای حمل و نقل ملزومات اهدایی و اختصاص 2 میلیارد ریال از حقوق کارکنان با زلزله زدگان همدردی کردند.

انجام عملیات اسکان اضطراری حادثه دیدگان شهر ثلاث باباجانی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان آذربایجان شرقی، ارسال 7 کامیون انواع کالای مصرفی از سوی فعالان صنعتی و معدنی و تجاری استان کهگیلویه و بویراحمد، ارسال 5 کامیون حامل اقلام مورد نیاز زلزله زدگان از سوی فعلان صنعتی استان گلستان، تهیه و ارسال برخی کالاهای مصرفی دارای نمایندگی فروش در کرمانشاه به منظور شتاب در دسترسی زلزله زدگان به اقلام مورد نیاز، ارسال مبلغ 300میلیون ریال از سوی شرکت کویر تایر ، تامین مواد ضروری و مصرفی به مردم روستای کوییک از سوی گروه خودروسازی سایپا، تأمین 15کامیون اقلام ضروری و 6 میلیارد ریال کمک نقدی توسط اتاق بازرگانی اصفهان، اختصاص یک روز حقوق معادل 1.4 میلیارد ریال از سوی شرکت فولاد خراسان، تریلی مواد ضروری و مصرفی از سوی شرکت ماموت، ارسال تعداد 40 دستگاه ماشین لباسشویی و لوازم مصرفی در قالب 7 دستگاه کامیون و اختصاص یک روز حقوق کارکنان از سوی شرکت سام الکترونیک، تحویل کالاهای مصرفی در قالب 3 کامیون و مبالغ نقدی از سوی شرکت صنایع گلدایران، از دیگر کمک های شرکت های تولیدی، صنعتی و معدنی سراسر کشور برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور است.

فصل سوم: تولید و تأمین کانکس

اما کمک های شرکت های تولیدی، صنعتی و معدنی کشور به همین جا ختم نشد و با فرا رسیدن فصل سرما این کمک ها شامل اجناس دیگری شد. شرکت فولاد ماموت برای تولید روزانه 200 کانکس و شرکت فولاد خراسان برای تامین روزانه 15 کانکس اعلام آمادگی کردند. شرکت فولاد مبارکه که در مرحله اول، در کنــــار سایر اقلام مورد نیاز، حجم زیادی نایلون برای مقاوم سازی چادرهای زلزله زدگان در مقابل بارش های اخیر به این مناطق ارسال کرده بود، با افزایش سرمای هوا و عدم امکان استفاده از چادر، به منظور اسکان موقت زلزله زدگان، تهیه و ارسال حدود ۲۶۰ کانکس را تقبل می کند. این کانکس ها با درخواست شرکت فولاد مبارکه پس از اسکان ثابت زلزله زدگان در اختیار سازمان هلال احمر قرار گرفته تا در صورت وقوع سایر حوادث احتمالی استفاده شود.

اتاق اصناف قم تعداد 44 عدد کانکس و بیش از یک هزار پک محتوی انواع لباس گرم وانواع کمپوت و کنسرو و بیش از یک هزار تخته پتو و تعدادی فرش توسط 21 دستگاه تریلی به مناطق زلزله فرستاد. همچنین کارکنان واحدهای تولیدی فولادی یک روز حقوق خود را به علاوه اهدای اقلام ضروری ( شامل پتو، غذا و غیره) و کمک‌های نقدی توسط 15 کامیون ارسال کردند.

اصناف و واحدهای صنعتی مازنداران نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا کنون 6 هزار و 977 تخته پتو، 30 هزار و 596 عدد کنسرو، 191 رول نایلون، 15 هزار و 520 دست پوشاک، 400 عدد تشک و 408 عدد بخاری نیز به این مناطق ارسال کرده اند.

همچنین گروه صنعتی انتخاب برای تامین کامیون، وانت و تریلر برای حمل و نقل هدا اعلام آمادگی کرد.

فصل چهارم: تامین مصالح ساختمانی

صدها کامیون شامل اقلام متعدد مورد نیاز زلزله زدگان از سراسر ایران راهی مناطق زلزله زده شدند. اما بیم آن می رفت که با گذر زمان این مردم به فراموشی سپرده شوند و در ساخت و ساز خانه های شان دست تنها بمانند. چندی پیش سازمان ایمیدرو با هماهنگی نهادهای مرتبط تمامی امکانات خود از جمله واحدها و شرکت های تابعه را برای یاری رساندن به هموطنان زلزله زده بسیج کرد. در این راستا سنگ بری های استان اصفهان برای تامین سنگ مورد نیاز، صنایع گچ ایران برای تامین تا سقف 3 هزار و 500 تن گچ، گروه صنعتی انتخاب برای تامین لوازم خانگی با وام 4درصد و در اقساط 36 ماه، انجمن بتن برای احداث واحدهای بتن آماده، تامین لوله و پروفیل فولادی یو پی وی سی از سوی انجمن های لوله و پروفیل و انجمن لوازم خانگی، صنوف مختلف کشور برای ارایه خدمات فنی تخصصی در بخش تاسیسات، تعمیر، بهسازی، نوسازی و بازسازی واحدهای آسیب دیده اعلام آمادگی کردند.

توزیع سیمان توسط کارخانجات سیمان در روستاهای منطقه، ارسال یک هزار دستگاه بخاری نفتی به مناطق زلزله زده از سوی شرکت استیل البرز، تامین حدود چهار هزار تن آهن آلات مورد نیاز برای سوله سازی، تامین حدود ده هزار تن سیمان، تامین 50 هزار مترمربع کاشی و سرامیک و 20 هزار تن کاشی از سوی مسؤولان انجمن ها و تامین رایگان موارد درخواستی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمانشاه از دیگر کمک ها به مناطق زلزله زده بوده است.

فصل پنجم: تسهیلات بانکی

حدود یک ماه از وقوع زلزله استان کرمانشاه می گذرد. سیل عظیم کمک های مردمی و دولتی هنوز هم ادامه داد. اما با توجه به حجم خسارت‌های واردشده به مناطق زلزله زده به‌نظر می‌رسد بازسازی ساختمان‌های تخریب‌شده چه مسکونی، چه صنعتی و تجاری نیاز به هزینه‌های بیشتری نسب به آنچه دولت اختصاص داده است نیاز دارد. هزینه‌هایی که می‌تواند از طریق کمک‌های مردمی و صنایع معدنی مرتبط با صنعت ساختمان‌سازی مانند واحدهای فولادی و سیمانی تامین شود. با این حال بانک صنعت و معدن در سه استان کرمانشاه، کردستان و ایلام اعلام آمادگی کرده است که از طریق هماهنگی با مقامات استانی اقدامات لازم را برای شناسایی و تعیین میزان خسارت وارده به صنایع و تامین نقدینگی لازم برای بازسازی آنها انجام دهند. هم چنین پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی آسیب دیده در زلزله در اولویت قرار گرفته است.

فصل ششم: اصناف و بازرگانان ایران به میدان آمدند

و اما ویرانی در مناطق سر پل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصر شیرین، گیلان غرب و دالاهو به قدری زیاد بود که اتاق اصناف ایران هم نتوانست بی تفاوت باشد و طی جلسه ای پس از بحث و تبادل نظر کمک های شان را آغاز کردند.

با توجه به اعلام دبیر کل اتاق اصناف ایران تا کنون 250 واحد کانکس، بیست و پنج کامیون شامل آب، پتو، مواد شوینده، مواد غذایی، چادر، اسباب بازی و الوار به عنوان کمک های اولیه از اتاق های اصنا سراسر کشور راهی مناطق زلزله زده شده است. طبق هماهنگی با اتحادیه نانوایان و نان فانتزی تهران، روزانه 2.5 تن نان و یک تن آرد تا اطلاع ثانوی به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق اصناف ضمن ارسال 300 تخته چادر دوازده نفره، ارسال 10 دستگاه کانکس برای استقرار اکیپ های اورژانسی، پرداخت یک میلیارد ریال برای تامین کالاهای مورد نیاز، اسکان و پذیرایی یک صد نفر از اعضای خانواده همراه مصدومان را در مهمانپذیرهای تهران به عهده گرفته است.

اتاق اصناف ایران با همکاری اتاق های اصناف سایر شهرستان ها نسبت به اعزام اکیپ های آشپز با تامین مواد اولیه و استقرار به صورت اکیپ ثابت و سیار در مناطق زلزله زده اقدام کرده و ایستگاه های توزیع مواد غذایی رایگان مستقر شده اند.

تا کنون ارسال بیش از 300 دستگاه کامیون مواد غذایی، بهداشتی و وسایل مورد نیاز زلزله زدگان انجام شده و هم اکنون نیز ادامه دارد.

اتاق اصناف ایران به یاری اتاق های اصناف آسیب زده هم رفت و در روزهای اول وقوع زلزله 4 عدد کانکس برای استقرار و مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای تامین مواد اولیه و تجهیز ساختمان ها اختصاص داد.

منبع: /http://www.mimt.gov.ir/news/611931