معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

چکیده‌ای از گزارش فروش هفتگی محصولات هلدینگ خلیج‌فارس در بورس کالای ایران

 

در هفته منتهی به ۲۲ آذرماه سال ۱۳۹۶، میزان ‌۹۶،۱۲۹ تن محصولات پلیمری و شیمیایی در بورسکالای ایران در تالار اصلی عرضه گردید که از این میزان عرضه ۸۲،۷۶۲ تن به فروش رفته است. سهم شرکت‌های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از کل عرضه محصولات ۲۷،۲۰۴ تن (۲۹درصد)‌ و سهم از فروش محصولات ۲۶،۴۷۶ تن (۳۲درصد) می‌باشد.

همچنین ارزش معاملات هلدینگ خلیج‌فارس ۱،۱۴۸،۷۴۴،۹۸۰ هزار ریال می‌باشد.در سومین هفته آذرماه ۱۳۹۶، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با رونقی را تجربه کرد. در هفته مذکور بیش از ۴۰گرید با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که نسبت به گذشته می‌توان گفت بی‌سابقه بوده است و نشان از التهاب بازار محصولات پلیمری دارد. فعالان بازار با توجه به صعودی بودن نرخ دلار و همچنین نرخ جهانی نفت و انتظار برای افزایش قیمت‌های پایه، قیمت‌های پیشنهادی خود را در بازار آزاد به شدت افزایش و خریدهای خود را از کانال بورس افزایش داده‌اند؛ در نتیجه موجب انجام رقابت‌های قیمتی بیشتری در بازار شده‌اند. هرچند که نباید التهاب گروه‌هایی همچون پلی‌پروپیلن‌های نساجی را به دلیل کمبود شدید عرضه‌ها را نادیده گرفت. حجم عرضه‌ها در هفته مذکور نسبت به هفته گذشته کاهش نسبتا زیاد و ۶.۲۲۹تنی را تجربه کرد؛ حجم عرضه‌ها در هفته گذشته بیش از ۵هزار تن افزایش را تجربه کرده بود. البته گروه‌هایی همچون پلی‌پروپیلن‌ها و PVC‌ها با کاهش عرضه روبه‌رو نبودند. در هفته مذکور حجم معاملات نیز نسبت به هفته گذشته تقریبا با ثبات بوده و افزایش ۱.۹۴۱تنی را تجربه کرد، اگر حجم عرضه‌ها در گریدهای جذاب بازار کاهش پیدا نمی‌کرد حجم معاملات می‌توانست افزایش بسیار بیشتری را تجربه کند. البته باید ذکر کرد که به خاطر نرخ افزایشی دلار، بازار آزاد مواد پلیمری ایران با التهاب شدیدی مواجه و نرخ بیشتر کالاها افزایش زیادی را تجربه کرده است، به همین دلیل در هفته مذکور یک رکورد جدید به ثبت رسیده و بیش از ۴۰ گرید با رقابت قیمتی معامله شدند که در گذشته بسیارکم اتفاق افتاده است. در کل بیش از ۹۰درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این درحالی بود، که در هفته گذشته ۷۸درصد از کل عرضه‌ها خریداری شده بود. در این بین ۴۲گرید از ۷۳گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند، رقابت‌های قیمتی بین ۱ تا ۱۷درصد بود. حجم تقاضا افزایشی بوده و ۴.۷۶۴تن افزایش را نسبت به هفته گذشته داشت، البته در هفته گذشته نیز حجم تقاضا افزایشی بوده و در نتیجه بعد از دو هفته متوالی روندی افزایشی وارد سطوح ۱۲۰هزار تنی شده است. بیشترین رقابت قیمتی باز هم برای کالای PVC-S۷۰ بندر امام بوده است که برابر با ۱۷درصد است.

2509.jpg

 

 

منبع: صمت