معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

سرآغازی برای تعدیل قیمت‌ها در بازار سرمایه

 

مهکامه علیقلی: ارزش ۳۷۲۳ هزار میلیارد ریالی این روزهای بازار سهام نشان می‌دهد نقدینگی جدیدی در حال ورود به بازار سرمایه است

و با توجه به نرخ دلار در بازار آزاد که درحال‌حاضر بالای ۴۲۲۰ تومان است و رشد نرخ بیلت و ورق فولادی، این گروه نیز در کنار گروه‌های خودرویی و پالایشی با اقبال بازار روبه‌رو شده و رشد خوبی داشته‌اند. تحلیلگران بازار سرمایه در پیش‌بینی وضعیت بازار سهام در روزهای آینده معتقدند روند صعودی شاخص بازار سرمایه با شیبی ملایم ادامه خواهد داشت و بازار بیشتر از ریسک‌های سیاسی متاثر خواهد بود، زیرا درحال‌حاضر نرخ دلار و روند بازارهای جهانی مطلوب بازار سهام و سهم‌های وابسته به نرخ دلار این بازار است.
تهاتر سه‌جانبه
هفته گذشته مهم‌ترین رخداد کلان بازار سرمایه ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ازسوی رئیس‌جمهوری به مجلس شورای اسلامی بود، در این لایحه نرخ نفت ۵۵ دلار و نرخ تسعیر ارز مبادله ۳۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده است، به نظر می‌رسد بودجه سال ۱۳۹۷ بر انتشار اوراق مشارکت و اسناد خزانه تکیه دارد و دولت برای سال آینده برنامه تهاتر ۳ جانبه بدهی‌های شرکت‌ها، بانک‌ها و دولت را در دستور کار خود قرار داده است.
سیدسلمان نصیرزاده با بیان این مطلب به صمت گفت: از سوی دیگر افزایش نرخ حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌بگیرها و تاکید بر افزایش اشتغال، نشان می‌دهد براساس منحنی فیلیپس این موارد می‌تواند به افزایش تورم و رشد آن نسبت به امسال منجر شود، از این‌رو نشانه‌هایی از بودجه انبساطی دولت مشهود است.
وی افزود: ادامه هفته‌های پر رونق بورسی در گروه‌های صادرات‌محور و وابسته به بازارهای کالایی جهانی شاهد توقف نمادهای پالایشگاهی برای تعدیل با اهمیت سود بودیم، به اعتقاد بازار، ثبات نرخ نفت بالای سطح ۵۰ دلار و روند صعودی نرخ ارز مبادله‌ای می‌تواند عاملی برای تکرار سودهای فعلی شرکت‌های پالایشی در سال آینده باشد این امر در صورت تحقق می‌تواند «پی به ای»(نسبت نرخ به درآمد) بالاتری را به این گروه اعطا کند.
نصیرزاده با مرور وقایع بازار سهام از ابتدای هفته گذشته تصریح کرد: شنبه ۱۸ آذر توجه بازار به گروهخودرو جلب شد این مهم به واسطه خبرهایی از افزایش تعرفه واردات خودرو تا ۱۵۰ درصد شکل گرفت. از سوی دیگر ادامه تقاضای خرید سنگین در نماد «های‌وب» پس از انتشار خبرهایی از معامله بلوکی و رشد سود انتظاری از محل خرید سهام پارس آنلاین و انتشار ارزش‌گذاری این شرکت از مهم‌ترین رخدادهای بازار بود.
وی از تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به مجلس و اعلام نرخ پایه ۳۵۰۰ تومانی و نفت ۵۵ دلاری به‌عنوان نکات مهم یکشنبه ۱۹ آذر بازار سرمایه نام برد و افزود: رشد نرخ دلار به ۴۲۲۰ تومان و شکست مقاومت تاریخی از دیگر نکات این روز به شمار می‌رفت. دوشنبه ۲۰ آذر تقویت جریان نقدینگی در بازار سهام توجه بازار را به نمادهای سنگ‌آهنی و فولادی به واسطه ثبات قیمت‌ها در بازر جهانی جلب شد. این تحلیلگر بازارسهام با اشاره به انتشار خبرهای مثبت مبنی بر صدور مجوز افزایش سرمایه تجدید ارزیابی در سال ۱۳۹۷ از زبان محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، گفت: افزایش نرخ نفت به ۶۴ دلار و خبرهای مثبت از تعدیل سود نمادهای پالایشگاهی از دیگر نکات مهم این روز بود.
نمادهای صادرات محور و دلاری در اوج
نصیرزاده انتشار خبرها و شایعه‌هایی از افزایش نرخ حامل‌های انرژی و افزایش نرخ بنزین به ۱۵۰۰ و گازوئیل به ۴۰۰ تومان در ۲۱ آذر را عامل تاثیرگذار دیگری بر بازار سهام برشمرد و افزود: این خبر انتظارها از رشد تورم در سال آینده را افزایش داد، همچنین انتشار گزارش‌های مثبت از نمادهای پالایشگاهی مانند شبریز، شراز، شاوان و توقف این نماد جهت تعدیل سود، فضای مثبتی در گروه فرآورده‌های نفتی رقم زد.
وی افزود: در آخرین روز کاری بازار، چهارشنبه ۲۲ آذر نیز کنگره امریکا تصمیم‌گیری درباره برجام را به ترامپ سپرد و تحریمی در این باره وضع نکرد. از سوی دیگر توقف دوباره نمادهای وب به واسطه ابهام در شفافیت اطلاعات، موجی از اعتراض‌ها را از نحوه باز و بسته شدن نمادها متوجه نهاد ناظر و سازمان بورس کرد. نصیرزاده تصریح کرد: در آخر هفته ثبات قیمت‌ها در بازار جهانی و دلار و شیفت بازار به هلدینگ‌های پتروشیمی مانند، سرمایه‌گذاری غدیر، تاپیکو و... نیز جالب توجه بود. به گفته این تحلیلگر بازار سهام، نکات مثبت بازار بیش از نکات منفی آن بود. وی در پیش‌بینی از وضعیت بازار سهام در این هفته گفت: انتظار می‌رود بازار بیشتر به نمادهای صادرات‌محور و دلاری توجه داشته باشد، در عین حال انتظار می‌رود از ۲ تا ۳ هفته آینده شاهد دخالت دولت در بازار ارز باشیم که این مهم می‌تواند سرآغازی برای تعدیل قیمت‌ها در بازار ارز تهران باشد.

منبع: صمت