معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

پیشرفت 60 درصدی کارخانه اسید مس سرچشمه

مس سرچشمه

مدیر مس منطقه کرمان از سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی(200 میلیون یورویی) برای احداث کارخانه اسید در سرچشمه خبر داد و گفت: این کارخانه با ظرفیت 600 هزار تن، نزدیک به 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد هم‌چنین کارخانه اسید در خاتون‌آباد نیز 40 درصد پیشرفت دارد که تا پایان سال 97 به بهره‌برداری می‌رسند و با بهره‌برداری از این کارخانه ها، کل گاز SO2 مجتمع سرچشمه و خاتون‌آباد جذب شده و به اسید تبدیل می‌شود.

«محمد حسنی» در جلسه هم‌اندیشی با شماری از اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به سابقه همکاری صنعت مس با این دانشگاه، اظهار کرد: سابقه همکاری صنعت مس با دانشگاه علم و صنعت به سال‌های دور برمی‌گردد و ارتباطات مس با دانشگاه‌ها ارتباطات قوی و خوبی بوده هم‌چنان این ارتباطات را حفظ کرده‌ایم.

وی افزود: مرکز تحقیقات مس منطقه کرمان پروژه‌های کابردی زیادی انجام دادند و برخی به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند. در حوزه‌های مهندسی نیز به‌علت ماهیت کار ما جای کار زیادی وجود دارد و از ورود دانشگاه استقبال می‌کنیم.

وی به تاریخچه‌ای از صنعت مس اشاره کرد و در ادامه یادآور شد: تا اوایل دهه 70 حدود 70 هزار تن مس تولید داشتیم که در این دهه بسیاری از نیروهای زبده و آموزش دیده آمدند که در آن زمان شرکت به ظرفیت رسید و تولید 120 هزار تن کاتد در سال 74 اتفاق افتاد. ظرفیت مس به صددرصد رسید و هم اینکه طرحهای توسعه مس آغاز شد.

مهندس حسنی افزود: در آن مقطع توسعه‌های بیرونی در خاتون‌آباد انجام شد، کارخانه ذوب در نزدیکی سرچشمه احداث شد، معدن میدوک به استخراج و بهره‌برداری رسید، کارخانه تغلیظ و لیچینگ در سرچشمه احداث شد، توسعه تغلیظ‌ها، احداث کارخانه اسید و آغاز اکتشافات معدن سونگون در آن زمان انجام شد.

مدیر مس منطقه کرمان خاطرنشان کرد: امروز این توسعه‌ها دو برابر شده و مجموع استخراج اولیه‌ای که در سرچشمه طراحی شده بود روزانه 45 هزار تن بود که امروز به 100 هزار تن از همان خط رسیده است.

وی افزود: در مجتمع مس سرچشمه سالانه 28 میلیون تن سنگ سولفور استخراج و به 660 هزار تن کنسانتره تبدیل می‌شود. حدود 58 میلیون تن نیز باطله‌برداری می‌شود. در کارخانجات میدوک نیز حدود 8 میلیون تن سنگ سولفور برداشت می‌شود و نزدیک به 24 میلیون تن باطله‌برداری می‌شود.

مهندس حسنی مجموع عملیات خاکبرداری در مس منطقه کرمان را حدود 105 میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت: از این مقدار 35 میلیون تن سنگ سولفور و 70 میلیون تن باطله می‌باشد.

مدیر مس منطقه کرمان با بیان این‌که در کارخانجات مس میدوک 140 هزار تن کنسانتره تولید می‌شود، تصریح کرد: مجموع کنسانتره‌ای که در مس منطقه کرمان تولید می‌شود بالغ بر 800 هزار تن با عیار 25 درصد تولید می‌باشد. در سونگون نیز مجموعاً 300 هزار تن کنسانتره تولید می‌شود و در مجموع، کنسانتره تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران حدود یک میلیون و 100 هزار تن با عیار 26 درصد می‌باشد.

مهندس حسنی به تغییر تکنولوژی به فلش اشاره و خاطرنشان کرد: تکنولوژی کارخانه ذوب سرچشمه ریروب بود که یک تکنولوژی قدیمی با سوخت فسیلی است که امسال کوره‌های ریورب را پس از 35 سال خاموش کردیم و با تغییر تکنولوژی، کوره فلش یک ماه قبل به بهره‌برداری رسید.

مدیر مس منطقه کرمان از سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی(200 میلیون یورویی) برای احداث کارخانه اسید در سرچشمه خبر داد و گفت: این کارخانه با ظرفیت 600 هزار تن، نزدیک به 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد هم‌چنین کارخانه اسید در خاتون‌آباد نیز 40 درصد پیشرفت دارد که تا پایان سال 97 به بهره‌برداری می‌رسند و با بهره‌برداری از این کارخانه‌ها، کل گاز SO2 مجتمع سرچشمه و خاتون‌آباد جذب شده و به اسید تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به این‌که ظرفیت ذوب مس سرچشمه تولید 280 هزار تن آند در سال است و ظرفیت ذوب خاتون‌آباد 80 هزار تن می‌باشد که در سال آینده به 120 هزار تن افزایش خواهد یافت، یادآور شد: مجموع ظرفیت تولید آند در مس منطقه کرمان به 400 هزار تن خواهد رسید.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این رابطه گفت: معادن دره زار، چاه فیروزه و دره آلو آماده سرمایه‌گذاری هستند و با بهره‌برداری از این معادن، 400 هزار تن کنسانتره به ظرفیت تولید ما اضافه خواهد شد.

مدیر مس منطقه کرمان با بیان این‌که پالایشگاه مس سرچشمه با تغییر تکنولوژی بدون تغییر فیزیکی و با تغییر فرآیند هم‌اکنون 240 هزار تن ظرفیت دارد، افزود: پالایشگاه 200 هزار تنی نیز در خاتون آباد نصب شده که 100 هزار تن آن به بهره‌برداری رسیده و 100 هزار تن نیز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.

حسنی تصریح کرد: مجموع تولید مس محتوا در مجتمع مس سرچشمه سالانه 285 هزار تن است که دو برابر ظرفیت ابتدایی کارخانه در زمان راه‌اندازی می‌باشد.

وی هم‌چنین با اشاره به 5 نیروگاه گازی 25 مگاواتی و نیروگاه حرارتی 25 مگاواتی، خاطرنشان کرد: 50 درصد برق مصرفی کل مجتمع مس سرچشمه از تولید خودمان است.

حسنی به اشتغال 16 هزار نفر نیروی انسانی در مس منطقه کرمان نیز اشاره و تصریح کرد: شرکت صنایع مس ایران هم‌اکنون جزو پنج شرکت برتر بورسی کشور است.

منبع: ایسنا