معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رییس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات:

گمرک دوغارون وضعیت تاسف باری دارد

مرز دوغارون

رییس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات با بیان اینکه گمرک دوغارون وضعیت تاسف باری دارد، توضیح داد: هیچ امکاناتی در آنجا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در این مرز پیرزنان و پیرمردان، کودکان و جوانان بسیاری با حضور در این منطقه با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند که این موضوعات لازم است پیگیری شود  تا امکانات لازم در این منطقه ایجاد شود.

عبدالودود فیض‌زاده امروز در جلسه هم‌اندیشی تعاملات اقتصادی اتاق‌های اصناف مشهد و پیشه‌وران هرات افغانستان در هتل پردیسان مشهد اظهار کرد: امروزی روزی است که ما می‌خواهیم ثمرات زحمات و تلاش‌های خود را به دست می‌آوریم ما با کشور ایران جزو یک سرزمین هستیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که فاصله دو ملت ایران و افغانستان کم شده و این دو کشور روابط و تعاملات خوبی را دارند و باید بگویم که نزدیکی ملت‌ها ستون‌های روابط است و امروز ستون‌های روابط ما بسیار مستحکم هستند. 

رییس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات افزود: در چند روزی که در مشهد حضور داشتیم در خدمت مهندس علیرضایی و رسولیان بودیم که صحبت‌های امیدبخشی را در طی این چند روز شنیدیم صحبت‌های که انجام شد به گونه‌ای بود که ما حس کردیم دوستان ایرانی ما اصالتا افغانی هستند و این حس خوب از روابط خوب دو کشور با یکدیگر نشات می‌گیرد. 

فیض‌زاده با بیان اینکه تجارت و سود مطلق تنها نمی‌تواند روابط بین دو کشور را شکل دهد، عنوان کرد: ما می‌توانیم با تعاملات و ارتباط‌های خوب ارتباط مثمرثمری را بین دو کشور برقرار کنیم ما از شما تقاضا داریم که با افغانستان صرف فرهنگ و زبان واشتراکاتی که با یکدیگر داریم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروزه افغانستان شهر تاریک زمان طالبان نیست بلکه امروزه این شهر بسیار نوین و پیشرفته‌ و در راستای نوسازی، بازسازی و توسعه قرار گرفته است و دنیای استکباری که در کنار و جوار افغانستان وجود دارد این امر را به خوبی درک کردند. 

رییس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات تصریح کرد: شما تنها افغانستان را از پرده‌های تلویزیون می‌بینید، افغانستان آن نیست که شما از یک قاب می‌بینید کسانی که با این کشور مبادرات دارند این کشور را به خوبی می‌شناسند.

فیض‌زاده اظهار کرد: امروز نمایندگانی از اصناف هر دو شهر  مشهد پایتخت معنوی ایران بزرگ و هرات در کنار هم قرار گرفتند و امروز روزی است که اعلام می‌کنیم در آینده باز هم با یکدیگر شاهد جنبش‌های بزرگی خواهیم بود. امروز روزی است که باید از ظرفیت بالای هر دو کشور بیشتر استفاده کنیم و این هیات آمده به این کشور اولین هیات و آخرین آن نخواهد بود باید بگویم برای شما تجار ایرانی بهترین بازار از نظر مسافت و هزینه افغانستان است.

وی با اشاره به اینکه ما به عنوان یک تشکل خصوصی از شما تقاضای مادی نداریم بلکه می‌خواهیم با یکدیگر تعاملات داشته باشیم، گفت: همچنین باید تشریفات کمرگی را کم کنیم مرز دوغارون 4 گیت دارد و فقط دو گیت آن مامور گذر نامه ایستاده و مهر ورود و خروج را ثبت می‌کند اگر رئیسی شخص والا مقام و دکتری بخواهد از این مرز عبور و مرور کند باید در همان صفی بایستد که رانندگان از آن تردد می‌کنند.

رییس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات با بیان اینکه ما حتی به بخش گذرنامه پیشنهاد کردیم که در این مرز بخش  VIP ایجاد کند و هزینه‌های آن را نیز حاضر هستیم پرداخت کنیم، اظهار کرد: این امر برای ما مهم است زیرا که وقت با ارزش افراد در صف‌های طولانی گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر امروز افغانستان در آتش بسوزد دودش ایران را در بر خواهد گرفت اگر افغانستان گلستان شود عطر آن نیز شما را متاثر خواهد ساخت، تاکید کرد: اگر می‌خواهید افغانستان گلستان شود باید به این فکر باشید که در کشور صنعت، معدن و تجارت رشد کند تا کارگر افغانی ما به کشور شما نیاید و جای کارگر شما را در این شهر نگیرد. 

سید نورالله راغی، سرکنسول افغانستان در مشهد در ادامه این مراسم تصریح کرد: جای خوشحالی است که بین مجموعه‌ای قرار گرفتیم که می‌تواند نقش موثری در مناسبات بین دو کشور داشته باشد افغانستان دارای مزیت‌ها و روابط بسیار خوبی است  که می‌توانیم از این مزیت‌ها و از این روابط در مسیر توسعه و پیشرفت گام برداریم. 

وی ادامه داد: اگر روابط افغانستان با کشورهای دیگر به صورت مردم محور ادامه داشته باشد ثبات و دوام آن بالا خواهد رفت و از نظر منفعتی می‌تواند  به هر دو کشور منافعی دراز مدت را به ارمغان بیاورد.

سرکنسول افغانستان در مشهد افزود: همچنین در 9 ماهه گذشته سال جاری حجم تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان 300 میلیارد دلار بوده که این نشان دهنده پیشرفت و توسعه دو کشور است.