معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

و بار دیگر افغانستان

 

اریک پرینس در جایگاه موسس شرکت «آکادمی» در امریکا به عنوان یک شرکت خصوصی نظامی و امنیتی در تلاش برای ورود به افغانستان و در اختیار گرفتن جنگ در آن است.

شواهد حاکی از آن است که روسای جمهور امریکا علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان هستند و این سرمایه‌گذار نیز از علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از حجم انبوه مواد معدنی این کشور به شمار می‌آید. به نظر می‌رسد که پرینس گزینه خوبی برای دستیابی به ذخایر افغانستان است که بهتر از هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری می‌تواند از پس مشکلات امنیتی این کشور برآید، هر چند هنوز موفق نشده رضایت مقامات امریکایی را برای ورود به این عرصه جلب کند، اما حالا با صراحت بیشتری از بلندپروازی‌های خود برای ورود به افغانستان می‌گوید. از منظر دیگر اما این اظهار تمایل او بار دیگر داشته‌های معدنی افغانستان را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و تاسف بیشتری را برای نبود دسترسی به آنها یادآور می‌شود. آنچه بیش از اینها جای اندوه دارد، این است که این کشور آسیایی همچنان به مدد سرمایه‌گذاران خارجی برای احیای بخش معدن خود امیدوار و نیازمند است و تلاش و تکاپوی خود را صرف جذب آنها می‌کند، در حالی که خود دارای وزارت معادن، پترولیم و نیروی آموزش‌دیده (مهندسان) معدن است، اما گویا چالش امنیت و نبود امکانات لازم برای کار آنچنان بر فضای افغانستان سایه افکنده که از توان داخلی، کاری برنمی‌آید و این کشور ناگزیر است به توان اقتصادهای توانمند جهانی چشم داشته باشد، هر چند چینی‌ها که دومین اقتصاد بزرگ دنیا را در اختیار دارند، تلاش ناموفقی در بهره‌برداری از معدن مس عینک داشتند و به نظر می‌رسد در نهایت عطای آن را به لقایش بخشیدند. امروز نیز نوبت به توانمندترین اقتصاد دنیا رسیده که شانس خود را در بهره‌برداری از مواد معدنی این کشور بیازماید و با وجود همه انتقادهایی که بر ترامپ در این زمینه وارد است، او هنوز از این گنجینه چشم نپوشیده است. البته جای تعجب هم ندارد و چنین بلندپروازی‌هایی را می‌توان ویژه این چارچوب شخصیتی دانست، اما چنین رویدادهایی بار دیگر بر نبود امنیت و امکانات در افغانستان اشاره دارد که در صورت وجود آنها این جامعه، فقیر و اقتصاد آن ناتوان نبود.
ثمن رحیمی‌راد - روزنامه‌نگار

منبع: صمت