معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

لرستان، بهشت گوهرتراشان ایران

 

گروه معدن: گوهرتراشی، هنر تبدیل سنگ‌های معدنی به زیورآلات است و تاریخ این هنر به هزاران سال گذشته باز می‌گردد.

 گوهرتراشی هنر تبدیل سنگ‌های معدنی به زیورآلات است و تاریخ این هنر به هزاران سال گذشته باز می‌گردد.دردنیای امروز نیز زیورآلات و سنگ‌تراشی علاقه‌مندان بسیار زیادی در سراسر جهان دارد که موجب شده بازار زیورآلات همواره از رونق خوبی برخوردار باشد.در این شرایط با توجه به اینکه استان لرستان دارای معادن غنی سنگ‌ها و مواد معدنی است، درصورت برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند به قطب گوهرتراشی ایران و حتی منطقه تبدیل شود.آقای ورمزیار یکی از افرادی است که از حدود ۵ سال پیش در بروجرد به کار تراش سنگ‌های قیمتی مشغول است. وی گفت: نخستین بار با حضور در نمایشگاه فرشی که در کیش داشتم، با هنر ملیله‌کاری آشنا شدم. آن موقع غرفه کناری من از اصفهان ملیله‌کاری می‌کرد. بعد از برگشت از کیش نزد آقای سید محمد جوز موسوی رفتم و ملیله‌کاری را یاد گرفتم. ملیله کاری، بخشی از هنر طلا و جواهرسازی است.وی افزود: من این کار را با درآمد ۴۵۰ هزار تومان شروع کردم اما در ادامه، این درآمد به ماهی ۴ و نیم میلیون تومان رسید یعنی ۱۰ برابر آن....او اضافه کرد: در ادامه، در ۲ سال ۹ دوره آموزشی طلا و جواهر شامل طراحی دستی، واره‌کاری، زنجیربافی، آب‌کاری، میناکاری، ریخته‌گری و ۳ دوره گوهرتراشی را فرا گرفتم. ورمزیار می‌گوید: پیشینیان ما از حدود ۳۵۰۰ سال پیش از مفرغ جواهر می‌ساختند که نشان‌دهنده علاقه مردم این دیار به ساخت طلا و جواهر است. وی گفت: پس از گذراندن دوره‌های آموزشی با بازگشت به شهرستان بروجرد، یک مرکز آموزشی برای تربیت افراد علاقه‌مند به این رشته ایجاد کردم.ورمزیار گفت: سالانه بیش از ۱۰۰ نفر را تضمینی برای ایجاد شغل آموزش می‌دهیم.وی گفت: با اختصاص سرمایه‌ای اندک می‌توان در این حوزه سود فراوان به‌دست آورد در حالی که ارزش افزوده برخی از سنگ‌های قیمتی از ۲۰ برابر نیز بالاتر می‌رود.صنعت گوهرتراشی به دلیل اینکه یکی از فعالیت‌های زود بازده است، می‌تواند با هزینه کم، سود مناسب و قابل توجهی ایجاد کرده و زمینه را برای اشتغال جوانان فراهم کند. یک گوهرتراش لرستانی در خرم‌آباد، گفت: برخی از سنگ‌های استخراج شده، قیمتی و برخی از آنها نیمه‌قیمتی هستند.مریم ترابی ادامه داد: حدود ۳۰ کانی قیمتی در لرستان استخراج می‌شود که نشان‌دهنده استعداد بی‌نظیر لرستان در این حوزه است.در خرم‌آباد نیز اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای با ایجاد دوره‌های آموزشی گوهرتراشی، علاقه‌مندان به این رشته را حدود ۳ ماه در ۲ نوبت کاری صبح و عصر آموزش می‌دهد. این مرکز نیز تا کنون ۷۰ نفر را آموزش داده که حدود ۳۰ نفر در بازار مشغول به کار شده‌اند. این افراد برای دریافت تسهیلات به صندوق کارآفرینی امید، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند.فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد، حمایت از تولیدات داخلی و پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به مشاغل کوچک را از برنامه‌های سپاه دانست و افزود: ایجاد و احیای واحدهای تولیدی، بخشی از اقدامات سپاه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است و فعالیت در این حوزه می‌تواند زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کند.ماشالله بازگیر درباره برند(نشان)سازی محصولات تولید شده در لرستان نیز گفت: هر کدام از شهرستان‌های استان دارای قابلیت‌هایی هستند که اگر بر آنها تمرکز و سرمایه‌گذاری شود، گام بزرگی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته خواهد شد.
به نظر می‌رسد تا امروز در این حوزه هیچ فعالیتی به صورت یکپارچه انجام نشده تا بتوان از این ظرفیت سود بیشتری به‌دست آورد. با بررسی‌های به عمل آمده در این زمینه، اگر در زمینه آموزش بهتر عمل شود و سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد و... وارد عمل شوند و به افراد زیر پوشش خود آموزش دهند، می‌توان زمینه ایجاد اشتغال جوانان و افراد جویای کار را فراهم کرد. وجود کانی‌های فراوان و افراد مستعد در هنر گوهرتراشی در لرستان، سود بالا و داشتن سرمایه کم می‌تواند به عنوان یک ظرفیت خوب برای استان مطرح باشد تا از آن برای ایجاد اشتغال استفاده 
شود. درحال‌حاضر با کمک تعدادی از فعالان این عرصه، زمینه برای ایجاد مرکز گوهرتراشی در لرستان فراهم شده و اگر برنامه‌ریزی درستی در این زمینه ایجاد شده و بازاریابی مناسبی برای عرضه محصولات تولیدی پیدا شود و فناوری مناسب نیز در اختیار فعالان این عرصه قرار گیرد، بی‌شک می‌تواند در ایجاد اشتغال و کاهش بخشی از بیکاری گسترده دیار لرستان موثر باشد.

 

منبع: صمت