معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

آغاز توسعه‌های اکتشافی با استانداردهای بین‌المللی

کتایون ملکی: دستیابی به درآمد سرانه بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار می‌تواند افزایش مصرف فلزات معدنی را به همراه داشته باشد.

حال برخی از کشورها در حال دستیابی به این عدد هستند. درنتیجه پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ شمسی( ۲۰۲۵ میلادی) مصرف فلزات و نرخ آنها با افزایش همراه شود. این اتفاق می‌تواند جذب سرمایه‌های خارجی در ایران را افزایش دهد. درنتیجه باید از امروز برای بهره‌برداری از این فرصت برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام شود.


جذب سرمایه‌های خارجی در اولویت
با پیش‌بینی‌های انجام شده می‌توان وضعیت جذب سرمایه‌های خارجی را مناسب دانست. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) نیز در تلاش است با استفاده از سرمایه‌های داخلی و به‌ویژه خارجی، طرح‌های موجود در این بخش را اجرایی کند. درواقع با حضور سرمایه‌گذاران خارجی می‌توان شاهد افزایش سرعت توسعه بخش معدن و اجرای طرح‌های صنایع معدنی بود. در همین زمینه مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: بخش معدن و صنایع معدنی، یکی از حوزه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران است. آینده این بخش بسیار خوب است. منابع معدنی فناپذیرند و قیمت‌ها رشد می‌کنند. به گفته وی، اعلام شد نرخ برخی مواد معدنی چندین برابر خواهد شد. این در حالی است که اکنون جایگاه پانزدهم را از نظر ذخایر معدنی در اختیار داریم و با اکتشافات معدنی جدید، این جایگاه به رتبه ۱۰ می‌رسد. به گزارش صمت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با آغاز فعالیت دولت یازدهم، توسعه اکتشافات را در اولویت کاری خود قرار داد تا بتواند با کشف ذخایر جدید معدنی، سرمایه‌ها را به سوی خود جذب کرده و اهداف پیش‌بینی شده در افق ۱۴۰۴ را محقق کند اما باید به وضع قوانین و مقررات و ثبات آنها اشاره کرد؛ موضوعی که می‌تواند جذابیت حضور در بخش معدن ایران را برای سرمایه‌گذاران خارجی دوچندان کند. حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کنار اجرای سریع پروژه‌ها و تامین منابع مالی مورد نیاز برای آنها می‌تواند ورود فناوری و دانش روز به بخش معدن را افزایش دهد. این همان موضوعی است که در قراردادهای بین‌المللی بر آن تاکید بسیار شده تا بخش معدن بتواند عقب‌ماندگی سال‌های گذشته خود را جبران کند. کرباسیان افزود: باید جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در اولویت قرار دهیم. پیشنهاد ما این است که حدود ۵ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از واگذاری‌ها در قالب اوراق مشارکت ارزی بین‌المللی و ریالی داده شود. در حوزه معدن و صنایع معدنی، ۳/۵ میلیارد یورو جذب فاینانس داشته‌ایم. در بخش معدن تاکنون به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز نبوده اما اگر نیاز باشد با شرکت‌های خارجی مذاکره می‌کنیم.


افزایش مصرف فلزات
به گزارش صمت، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به اهمیت ذخایر معدنی در جهان گفت: با نگاهی به کسب و کار بخش معدن خواهیم دید، این بخش با فروش ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار به طور تقریبی ۲۸ درصد تجارت منابع معدنی دنیا را به خود اختصاص داده است. فولاد، زغال‌سنگ و سنگ‌آهن که تشکیل‌دهنده زنجیره فولاد هستند درمجموع ۶۶ درصد از کل ارزش فروش این بخش را به خود اختصاص داده‌اند. سمیه خلوصی در ادامه افزود: روند تولید ناخالص ملی کشورها نشان می‌دهد، افزایش تولید رشد ناخالص کشورها رشد مصرف مواد معدنی را افزایش می‌دهد یعنی مواد معدنی در اقتصاد کشورها نقش مهمی ایفا می‌کنند. به گفته وی، با بررسی‌های انجام‌شده، در کشورهایی که درآمد سرانه آنها بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار باشد، مصرف فلزات افزایش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه کشورهایی مانند هند، افریقای جنوبی و برخی کشورهای آسیای شرقی در حال رسیدن به این سرانه هستند، پیش‌بینی می‌شود مصرف فلزات تا سال ۱۴۰۴شمسی (۲۰۲۵ میلادی) افزایش پیدا کند، افزایش جهانی نرخ این فلزات نیز پیش‌بینی می‌شود. با توجه به رشد فناوری، تولید خودروهای برقی، موبایل و...، استفاده از مواد معدنی همچون مس، کبالت، نیکل و لیتیوم روندی افزایشی نسبت به سایر فلزات خواهند داشت. خلوصی با اشاره به ایجاد ارزش‌افزوده در بخش معدن، اضافه کرد: بخش معدن و صنایع معدنی وقتی از حوزه معدن به سمت صنایع پایین‌دستی حرکت می‌کند، ارزش‌افزوده زیادی به همراه دارد. بررسی انجام شده در سال گذشته میلادی نشان می‌دهد، از معدن تا فرآوری، ارزش‌افزوده ۹ برابری ایجادشده است، حال با تاسیس صنعت پایین‌دستی، این ارزش‌افزوده افزایش ۴ برابری پیدا می‌کند. مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران دارای ذخایر معدنی بسیاری است و به‌طور تقریبی تعدادی معادن در کلاس جهانی داشته و از موقعیت جغرافیایی خوبی (دسترسی به آب‌های آزاد) برخوردار هستیم، شرایط برای توسعه بخش معدن مهیاست. توجه دولت به توسعه این بخش باعث می‌شود معدن تاثیر بسیاری بر اقتصاد کشور داشته باشد. در همین زمینه، توسعه فعالیت‌های اکتشافی در استانداردهای بین‌المللی از سوی ایمیدرو آغاز شده تا منابع لازم برای توسعه این بخش فراهم شود. وی درباره ویژگی‌های بخش معدن گفت: منابع معدنی، تجدیدناپذیر و محدود هستند. همچنین بهره‌برداری از این منابع سرمایه‌بر و بسیار پرریسک(خطرپذیر) است اما به توسعه متوازن کشور کمک می‌کند. این منابع با توجه به قرارگیری در مناطق کمتر توسعه یافته، محرومیت‌زدایی را به همراه دارند. از سویی دیگر توسعه صادرات در بخش معدن بسیار پررنگ است. 
وی با بیان اینکه در صورت سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی، ایمیدرو مواد اولیه آنها را تامین خواهد کرد عنوان کرد: در جلال‌آباد زرند، بخش خصوصی توانست با سرمایه‌گذاری، از سنگ‌آهن هماتیت کم‌عیار، کنسانتره تولید کند. وی افزود: یکی از اقدامات ایمیدرو، تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی است که با اجماع بخش خصوصی، انجام شده و تاکنون ۲۸ هزار میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های این بخش سرمایه‌گذاری شده است. مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی اگرچه ۵ درصد در تولید ناخالص داخلی سهم دارد، اما ۲۲ درصد صادرات کل کشور به این حوزه تعلق دارد. خلوصی با بیان اینکه توسعه فناوری و بومی‌سازی یکی از اقداماتی است که ایمیدرو در سال‌های گذشته انجام داده است اعلام کرد: ۷۶ میلیارد تومان در بخش پژوهش صرف شده است. وی افزود: توسعه مناطق صنایع انرژی‌بر در سواحل جنوبی، یکی از اقدامات ایمیدرو است. بزرگترین طرح تولید آلومینیوم در منطقه لامرد با نام آلومینیوم جنوب در دست اجراست.

منبع: صمت