معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

معدنا: موسسه EY در جديدترين تحقيقاتش با عنوان “ريسك‌هاي كسب و كار پيش‌روي معدنكاري و فلزات در سال ????-???? به رده‌بندي بزرگ‌ترين ريسك‌هاي دنياي معدنكاري پرداخت.
به گزارش پايگاه خبري معدن ايران (معدنا) به نقل از ماين نيوز، بهره‌وري، تصميمات سرمايه و كسب مجوز اجتماعي سه رتبه اول فهرست بزرگ‌ترين ريسك‌هاي دنياي معدنكاري را به خود اختصاص دادند.

مديران معدني اكنون درمي‌يابند كه كسب مجدد بهره‌وري از دست رفته و پيشرفت جديد دراين‌باره براي سودآوري بلندمدت و دست‌يابي به سود كافي از سرمايه مورد استفاده اهميت اساسي دارد. اين رويكرد اهميت اساسي داشته و هنوز از سوي همه حاضران اين صنعت مورد استفاده قرار نگرفته است.
اين تغيير گام بزرگي محسوب مي‌شود به همين دليل در صدر فهرست قرار گرفته است.

اگرچه رتبه ريسك‌هاي بزرگ تغيير كرده اما تغيير قابل توجهي در اولويت‌ها به وجود نيامده است. خود اين ريسك‌ها طي سال گذشته با كاهش قيمت‌هاي كالاها كه مشكلات زيادي را براي معدنكاران به وجود آورده است دچار تغيير و تحول شده‌اند.

دسترسي به آب و انرژي كه با رشد تقاضا، افزايش هزينه و كمبود آن به طور فزاينده به يك مشكل تبديل شده، در فهرست جديد بزرگ‌ترين ريسك‌هاي دنياي معدنكاري وارد شده است.

اختصاص سرمايه و دسترسي از ريسك‌هايي بوده كه از صدر فهرست سال گذشته تنزل كرده است و پيشرفت حاصل شده در پرداختن به اين چالش را نشان مي‌دهد.

پيشرفت مستمر در زمينه مديريت سرمايه و بهينه‌سازي از سوي معدنكاران بزرگ پس از مجموعه تنزل ارزش دارايي كه در سال ???? داشتند، صورت گرفته است.
انتظار مي‌رود اين انضباط مالي ادامه پيدا كند اما پرسشي كه شركت‌ها اكنون با آن روبرو هستند اين است كه فاز بعدي سرمايه‌گذاري چه شكلي خواهد گرفت و سهامداران چه چيزي را درخواست خواهند كرد.

با اين‌همه در سوي ديگر صنعت براي بسياري از معدنكاران كوچك و شركت‌هاي اكتشافي در ?? ماه گذشته تغيير چنداني حاصل نشده و اين شركت‌هابراي بسياري از معدنكاران كوچك و شركت‌هاي اكتشافي در ?? ماه گذشته تغيير چنداني حاصل نشده و اين شركت‌ها دچار كمبود شديد سرمايه بوده و در تلاش براي دوام آوردن هستند.
ريسك مجوز اجتماعي به رده سوم صعود كرده است زيرا يك جامعه از قدرت بالايي براي متوقف يا كند كردن پروژه‌ها برخوردار بوده و مي‌تواند فارغ از اين‌كه يك شركت چه سوابقي در تعهدات اجتماعي داشته است، پروژه‌اش را براي هميشه تعطيل كند.

موارد و شمار پروژه‌هايي كه به دليل مخالفت جوامع محلي يا فعالان محيط زيست به تاخير افتاده يا متوقف شده‌اند، هم‌چنان روبه افزايش است. شركت‌ها در راستاي طرح استراتژيك براي كسب و كار پايدار، بايد فعاليت‌هاي لازم را براي كسب و حفظ مجوز اجتماعي انجام دهند.

ناسيوناليسم منابع جزء پنج ريسك اصلي قرار گرفته است. همواره احتمال به پاخاستن موج ناسيوناليسم منابع از سوي كشورهايي وجود دارد كه به دنبال داشتن سهم بيشتر از درآمدهاي اين صنعت هستند.

از سوي ديگر برخي از كشورها سياستهاي ماليات معدنكاري را تغيير داده‌اند تا براي سرمايه‌گذاري در محيط سرمايه گذاري كمتر جذاب‌تر شوند و همزمان كشورهاي ديگر اقدام به معرفي بهره اجباري و افزايش مالكيت دولتي كرده اند. به گزارش ماين نيوز، استدلال‌هاي احساسي كه ناسيوناليسم منابع را ترويج مي‌كنند، با روشن شدن دقيق
ناسيوناليسم منابع جزء پنج ريسك اصلي قرار گرفته است. همواره احتمال به پاخاستن موج ناسيوناليسم منابع از سوي كشورهايي وجود دارد كه به دنبال داشتن سهم بيشتر از درآمدهاي اين صنعت هستند.

پروژه‌هاي بزرگ ريسكي است كه در ميان پنج ريسك اول قرار گرفته است زيرا در دوران رونق معدنكاري پروژه‌هاي عظيمي آغاز شد كه هم‌چنان به طور كامل به بهره‌برداري نرسيده‌اند. شركت‌هاي معدني و فلزات با توجه به دوره شكوفايي بعدي موج بعدي پروژه‌ها را برنامه‌ريزي مي‌كنند.

شركت‌هاي معدني ديگر نمي‌خواهند همان اشتباهاتي را كه در دوران رونق معدني مرتكب شدند انجام دهند از اين به دنبال مديريت پروژه قوي‌تري هستند تا شكست‌هاي گذشته تكرار نشود. به‌علاوه با توجه به كاهش قيمت‌هاي كالا بسياري از شركت‌ها به دنبال استخراج كمتر مواد از طريق بهره وري فزاينده هستند.

دسترسي به آب و انرژي جديدترين ريسك افزوده شده به فهرست ريسك‌هاي امسال براي معدنكاران بود. افزايش هزينه‌هاي انرژي و تقاضاي آب رقابتي در بسياري از مناطق بويژه شيلي، آفريقاي جنوبي و مغولستان تاثير بزرگتري بر هزينه‌ها و توانايي شركت‌ها براي فعاليت گذاشته است.

با افزايش ?? درصدي تقاضاي جهاني براي انرژي تا سال ???? و با كاهش عيار سنگ‌هاي معدني، اين ريسك سال به سال بدتر مي‌شود و صنعت معدنكاري با قيمت‌هاي انرژي و نوسان بالاتر روبرو مي‌شود. به همين ترتيب كمبود آب نيز مسئله‌اي به شمار مي‌رود كه نيازمند يك پاسخ استراتژيك و كاربردي است