معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

هشدارهاي لازم جهت تجارت با شركتهاي چيني
هشدارهاي لازم جهت تجارت با شركتهاي چيني

هدف خود را شناسايي يك شريك مطمئن تجاري قرار دهيد، نه بدست آوردن سود آني و مقطعي
با توجه به حجم بالاي روابط تجاري ميان دوكشور ايران و چين و افزايش روز افزون مبادلات تجاري، اختلافات تجاري ميان فعالين اقتصادي دوكشور بدلايل مختلف از جمله عدم رعايت احتياطهاي لازم از سوي تجار ايراني، نداشتن قرارداد تجاري و عدم اطلاع از وجود منابع معتبر تجاري و عدم ارتباط با آنها، هر روز رو به افزايش است.
اين رايزني ضمن ايجاد ارتباط با نهادهاي معتبر تجاري و حقوقي اين كشور، مجموعه اطلاعات مفيد و قابل استفاده از جمله فهرست نمايشگاه هاي معتبر، فهرست انجمنها، اتحاديه ها واتاقهاي بازرگاني چيني، پايگاه هاي معتبر مجازي اطلاع رساني تجاري چين و همچنين روشهاي اعتبار سنجي شركتها، رويه هاي حل اختلافات تجاري و مراجع حل اختلاف تجاري استانهاي چين را شناسايي نموده است. اطلاعات مزبور در پايگاه اطلاع رساني اين رايزني به آدرس www.ircoach.ir براي فعالين اقتصادي كشور قابل بهره برداري است.
اخيراً نيز تفاهم نامه تسهيل رويه هاي حل اختلافات تجاري بنگاه هاي اقتصادي فيما بين بخشهاي حقوقي اتاقهاي بازرگاني دو كشور به امضا رسيده است كه از اين پس بخش حقوقي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران مي تواند پاسخگوي شكايات تجار ايراني باشد.
مع الوصف لازم است اشكال مختلف اختلافات و يا كلاهبرداري هاي تجاري كه توسط شركتهاي چيني صورت مي گيرد و در اين ميان عدم رعايت احتياطهاي اوليه شركتهاي ايراني مسبب اصلي مشكلات بعدي مي باشد را به منظور اطلاع رساني گسترده در سطح نهادهاي تجاري كشور بيان نمود و همچنين به برخي از نكات حقوقي و احتياط در ايجاد ارتباطات تجاري با شركتهاي چيني كه مي تواند تا اندازه زيادي بروز اختلافات مزبور را كاهش داده و از صرف وقت و هزينه جلوگيري نمايد، اشاره كرد:
انواع اختلافات و كلاهبرداري هاي تجاري:
.1شركت ايراني با مراجعه به اينترنت و در بهترين شرايط ارتباط با برخي سايتهاي به ظاهر معتبر نظير سايتALIBABA.comشركت چيني را جستجو نموده و پس از مذاكرات اوليه و بازديد از كارخانه در كشور چين اقدام به سفارش كالا مي نمايد. معمولاً هيچ گونه قرار داد حقوقي با ذكر مراجع داوري و حل اختلاف بين دو طرف منعقد نمي گردد و پروفورما اصلي ترين سند حقوقي فيمابين مي باشد، معمولاً شركت بازرسي نيز براي انجام كنترلهاي مرسوم انتخاب نمي گردد. طرف ايراني معمولاً كل مبلغ معامله را از طريق صرافي ها و بصورت حواله واريز مي كند. نتيجه آنكه پس از ورود محموله به ايران در بهترين شرايط كالاهاي سفارش داده شده با كالاي وارد شده از لحاظ استاندارهاي فني مطابقت ندارد. اما عموماً محموله وارداتي يك محموله بي ارزش نظير آب، شن، ماسه و غيره است. در اين شرايط شركت چيني يك شركت به ثبت رسيده و قانوني محسوب مي شود اما لزوماً معتبر نيست. در نظر داشته باشيد شكايات واصله از شركتهاي فروشنده مواد شيميايي و معدني در منطقه تيانجين و Hebei چين بسيار زياد است. در اينجا مي توانيد به فهرستي از برخي شركتهاي چيني كه از آنها شكايت شده است دسترسي داشته باشيد.
2.شركت ايراني با مراجعه به اينترنت، شركت چيني را جستجو نموده و پس از مذاكرات اوليه و در برخي شرايط بازديد از كارخانه چيني، از طريق ايميل سفارش خود را ارسال مي دارد. در اثناي مذاكرات تجاري كه صرفاً با ايميل صورت مي گيرد شركت ايراني ناگهان ايميلي از شركت چيني مبني بر درخواست واريز وجه به حسابي غير از حساب مشخص شده در پروفورما دريافت مي نمايد. طرف ايراني نيز بدون هرگونه بررسي حتي بررسي تلفني، اقدام به واريز وجه مي نمايد. بديهي است شركت چيني اصلي وجهي دريافت ننموده و اختلاف تجاري بوجود مي آيد. در اين صورت ايميل شركت ايراني توسط شخص ثالث كه معمولاً با شركت اصلي چيني در گذشته مرتبط بوده است هك شده و با استفاده از ايميلي كه شباهت بسيار زيادي به شركت چيني اصلي دارد اقدام به ارتباط با شركت ايراني مي نمايد.
3.شركت ايراني با مراجعه به اينترنت، شركت چيني را جستجو نموده و پس از مذاكرات اوليه از طريق ايميل و بدون هيچگونه مشورت با نهادهاي رسمي و حتي بازديد از شركت چيني سفارش خود را ارسال مي دارد. شركت چيني كه صرفاً يك صفحه اينترنتي بوده و هيچگونه واقعيت خارجي ندارد با ارسال اسناد جعلي و شماره حساب بانكي واقعي خواستار ارسال وجه مورد معامله مي گردد. طرف ايراني نيز در بهترين شرايط 30 درصد مبلغ معامله را واريز مي نمايد و پس از واريز وجه، كليه ارتباطات اينترنتي قطع مي گردد. در اين شرايط شركت صوري چيني كلاهبرداري نموده است.
روشهاي مقابله با اختلافات تجاري و كلاهبرداري اينترنتي
1.قبل از ايجاد ارتباط تجاري باشركتهاي چيني از ميزان اعتبار و سابقه فعاليت آنها مطمئن گرديد. در اين زمينه لازم است شركاي تجاري چيني خود را با مشورت اتاقهاي بازرگاني دو كشور و يا وب سايت هاي معتبر شناخته شده انتخاب نماييد. اطلاعات لازم در بخش اتحاديه هاي تجاري چيني، اعتبار سنجي شركتها و شركتهاي معتبر چيني پايگاه اطلاع رساني اين رايزني موجود است.
2.درصورت كسب اطمينان از اعتبار شركت، حتماً با شركتهاي چيني در هرزمينه قرارداد تجاري منعقد نماييد. شايان ذكر است اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در هر زمينه قراردادهاي خاص تجاري را ارائه مي نمايد.لازم است مشورتهاي لازم در اين خصوص با بخش حقوقي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و يا مركز داوري آن اتاق صورت گيرد.
3.در قراردادهاي تجاري خود حتماً بند داوري را بگنجانيد. در اين زمينه نمونه "بند داوري" كه از سوي مركز داوري اتاق بازرگاني و صنايع ومعادن ايران تهيه شده است در بخش حل اختلافات تجاري پايگاه اطلاع رساني اين رايزني قابل دسترسي است.
4. كنترل كيفيت محصول و وضعيت خط توليد در كارخانه قبل از حمل كالا و الزام فروشنده به ارسال گواهي بازرسي قبل از حمل را جدي بگيريد. در اين زمينه با شركتهاي بازرسي معتبر كه فهرست آنها در بخش استانداردهاي پايگاه اطلاع رساني اين رايزني موجود است مشورت نماييد.
5.تا حدامكان از روش پرداخت T/T (واريز بخشي از مبلغ معامله قبل از دريافت كالا) پرهيز نموده وتلاش نماييد از طريق بانكي و با گشايش اعتبار از طريق اعتبار اسنادي معامله كنيد. ضمناً از واريز كل مبلغ معامله قبل از دريافت محصول جداً خودداري نماييد. شايان ذكر است هم اكنون امكان گشايش اعتبار اسنادي فيمابين عمده بانكهاي خصوصي و دولتي ايراني و برخي بانكهاي چيني وجود دارد.
6.ارتباط از طريق ايميل اگرچه باعث افزايش سرعت و سهولت در ارتباط مي گردد اما مهمترين آفت آن امكان هك شدن اطلاعات ايميل شما و كلاهبرداري اينترنتي است.در اين زمينه هرگونه اعلام تغيير شماره حساب طرف معامله را از طريق مكاتبه رسمي تأييد نماييد.
7.در نهايت چنانچه اختلافات تجاري رخ دهد مي توانيد علاوه بر مراجعه به بخش حقوقي و يا مركز داوري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران، به مركز امور حقوقي اتاق بازرگاني بين المللي چين نيز مراجعه نموده و بر اساس مدارك و اسناد ارائه شده مسيرهاي قانوني مورد توصيه از سوي كارشناسان و مشاوران اين مركز را طي نماييد. در اين زمينه با ارتباطي كه با بخش حقوقي دفتر مركزي شوراي ترويج تجارت خارجي چين (CCPIT) و همچنين دفاتر استاني آن برقرار شده است، مشخصات كامل تماس نهادهاي حقوقي مزبور از جمله شماره تلفن، فاكس، ايميل و نام رابط نهاد حقوقي مربوطه احصا و در مجموعه اي مجزا گردآوري شده است كه در بخش حل اختلافات تجاري پايگاه اطلاع رساني اين رايزني قرارداده شده است. پس از شناسايي محل استقرار شركت چيني و ارسال مدارك و اسناد مرتبط از طريق ايميل يا فاكس به مراجع معرفي شده در هر استان، مسير قانوني لازم (مذاكره، ميانجي گري، داوري يا طرح دعوا در دادگاه ) با ذكر هزينه آن به شما توصيه خواهد شد. بديهي است دفتر مركزي شوراي مزبور بدليل دراختيار داشتن امكانات وسيع تر از جمله نيروي انساني با تجربه و كارآمد در همه زمينه هاي حل اختلافات تجاري، خدمات حقوقي گسترده تري ارائه خواهد نمود.
مدارك لازم براي ارسال به مراجع حل اختلاف تجاري در چين و در خواست بررسي موضوع عبارتند از :
1.قرارداد تجاري يا پروفرما
2.مستندات لازم در خصوص پرداخت و انتقال وجه
3.مكاتبات صورت گرفته بين دوطرف در خصوص موضوع معامله
4.نام و مشخصات تماس شركت چيني (ترجيحاً به زبان چيني)
در صورتيكه به هر دليل امكان ارائه خدمات حقوقي از طريق دفاتر استاني وجود نداشته باشد، امكان معرفي وكلاي خبره از سوي اين رايزني نيز وجود دارد.