معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

جستجوی پیشرفته

آگهی های ویژه

شرکت ویل اس آ (Vale S.A)، بزرگترین غول تولیدکننده سنگ آهن در جهان، در چالش کنونی خود پس از شکست سد باطله در برزیل و از سوی دیگر افت قیمت سنگ آهن، شاهد تغییرات اساسی در ارزش سهام خود بوده است.
بیشترین رقم ثبت شده برای ارزش سهام ویل 44.15 دلار در ماه می 2008 بوده و کمترین آن نیز 2.71 دلار در ژانویه 2015 گزارش شده است.
به گزارش اطلس معدن، بهای سنگ آهن از بیشترین رقم ثبت شده برای آن یعنی 190 دلار بر تن در سال 2011، به حوالی 45 دلار بر تن رسیده است.
از سوی دیگر حادثه شکست سد باطله معدن سنگ آهن ویل و بی اچ پی بیلیتون در کشور برزیل، تاثیر زیادی بر سهام این شرکت داشت؛ بر اثر این حادثه، 17 نفر در برزیل جان باختند.
پس از این حادثه، دولت برزیل جریمه ای 5 میلیارد دلاری برای این دو شرکت مسئول در نظر گرفت که در ابتدا با پرداختی 500 میلیون دلاری آغاز می شد. هرچند هنوز تمام جریمه هایی که متوجه این شرکت است، قطعی نشده است و تا پایان بررسی های دولت برزیل، نامعلوم خواهد بود.
اما شایان ذکر است که اخبار جدید حاکی از آن است که حجم باطله های معدنی و گلی که در اثر شکست این سد، وارد طبیعت شده است از حدی که قبلا پیش بینی می شد (60 میلیون مترمکعب) کمتر بوده و حوالی 32 میلیون متر مکعب اعلام شده است. همین موضوع کمی برای شرکت های ویل و بی اچ پی باعث آرامش خاطر خواهد شد.