معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

جستجوی پیشرفته

آگهی های ویژه

ر جلسه کمیسیون معدن اتاق ایران مطرح شد:پیشنهاد اتاق ایران برای حذف مالیات صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در سال 95

4: پیشنهاد حذف مالیات از کلیه کالاهای صادراتی به استثنای موادی که خام تلقی می شود به روسای کمیسیون های اتاق عنوان شده استمعدن 2.

 دکتر بهرام شکوری؛ رییس کمیسیون معدن اتاق ایران در ابتدای جلسه اخیر کمیسیون معدن اتاق ایران ضمن اشاره به اهمیت موضوع ماده خام به عنوان یکی از موضوعات چالش برانگیز بخش معدنی گفت: تیم تحقیق و پژوهش کمیسیون ماه هاست که پیرامون این مبحث کار کرده و برای تکمیل کار نیاز به مشارکت کارشناسانه سایر اعضای کمیسیون و متخصصین معرفی شده دار تا اصلاح نواقص این قانون هرچه بهتر و سریعتر صورت گیرد. 
وی در ادامه افزود: همچنین در صورتیکه هریک از اعضا، تیم برنامه نویسی متخصصی برای طراحی نرم افزاری جهت محاسبه حقوق دولتی می شناسند به دبیرخانه کمیسیون معرفی کنند تا در جلسه ای مجزا طرح اولیه مورد بررسی قرار گرفته و قرارداد آن تحت عنوان کار پژوهشی از طرف کمیسیون منعقدشود. 
رییس کمیسیون معدن اتاق ایران خاطر نشان کرد: در هفته های گذشته در جلساتی که با حضور دکتر سلطانی و روسای کمیسیون ها در ارتباط با بحث معافیت های مالیاتی صادرات، تشکیل شد، حذف مالیات از کلیه کالاهای صادراتی به استثنای موادی که خام اطلاق می شوند، عنوان شد .
وی تصریح کرد: در این خصوص مجلس و دولت تعریف و لیستی از مواد خام ارائه دادند که در واقع بسیاری از اقلام درج شده در این لیست ، خام محسوب نمی شوند. 
شکوری اظهار داشت: " اگر در ماده ای تغییری به لحاظ فیزیکی یا شیمیایی ایجاد شود، آن ماده دیگر خام محسوب نمی شود." طبق این تعریف، سنگ آهن دانه بندی شده باید از لیست مواد خام حذف شده و مشمول معافیت صادراتی شود. 
وی معتقد است: که باید با برگزاری نشست های تخصصی و رسانه ای و بررسی علمی تعریف ماده خام، الفاظی چون "خام فروشی" ،" ناموس فروشی" و "وطن فروش" و الفاظی از این دست را در اذهان مردم و مسئولین اصلاح کرد.
شکوری درخصوص زنجیره ارزش سنگ آهن تا فولاد گفت: یکی از مباحث چالش برانگیزی که ممکن است در حوزه های مختلف حادث شود و در حال حاضر در حوزه سنگ آهن اتفاق افتاده است، این است که دولت در این زنجیره ارزش، علاقه مندی و توجه بیشتر به فولاد را دارد. 
وی ادامه داد: زنجیره ارزش سنگ آهن تا فولاد را در حوزه صنایع معدنی و صنایع فلزی، حوزه معدن یا غیرمعدنی( از ابتدای زنجیره تا گندله ) را حوزه اول و از آهن اسفنجی تا فولاد را حوزه غیر معدنی یا فلزی در نظر گرفته ایم و متاسفانه اخیرا دولت به شکل دستوری قیمت را برای بخش اول زنجیره ارزش (گندله و کنسانتره) تعیین کرده است و این بخش را متضرر کرده است. نتیجتا ارزش افزوده بخش معدن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده و در مقابل ارزش افزوده بخش فلزی افزایش یافته است. اساسا دخالت دولت در قیمت گذاری هیچ بخشی از این زنجیره ارزش قابل قبول نیست و بایستی توافقی بین صاحبان سرمایه صورت بگیرد، به این منظور جلساتی تنظیم شده است تا در ابتدا صاحبان زنجیره معدنی به توافق رسیده سپس وارد مذاکره با حوزه فلزی شوند.
در ادامه جلسه مهندس بهرامن ؛ رییس خانه معدن ایران توضیحاتی در خصوص تاریخچه اقدامات در خصوص کاهش درصد حق انتفاع دولت از معادن ارائه دادند و بیان کردند: حق انتفاع سهم ایمیدرو برای انجام تعهدات خود برای توسعه و گسترش زیرساخت های معدنی است و نباید در بودجه جاری دولت در نظر گرفته شود.


 

کد خبر : 27213 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۲۸ ساعت 57 : 14
منبع : سایت خبری و تحلیلی معدن 24 بازدید : 16