معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

جستجوی پیشرفته

آگهی های ویژه

کرباسیان در نشست با پیمانکاران معدنی

پشتیبان پیمانکاران برای توسعه معادن زیرزمینی هستیم

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: پشتیبان پیمانکاران برای توسعه معادن زیرزمینی هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در نشست با پیمانکاران بخش معدن و صنایع معدنی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: بخش معدن مورد توجه مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی بوده و رئیس جمهور در دولت دوازدهم بر آن اصرار دارد و یکی از اهداف مهم وزیر صنعت، معدن و تجارت است و درنتیجه باید از فرصت تاریخی که برای توسعه بخش معدن ایجاد شده، حداکثر استفاده را به عمل آورد.

وی ادامه داد: بر اساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی، حمایت و جهت گیری دولت بر بخش خصوصی است در واقع، ما پشتیبان بخش معدن و شرکت های خصوصی هستم نه رقیب. غیر از چند مورد محدود، تقریبا تمامی معادنِ در اختیار ایمیدرو، واگذار شده است. چرا که معتقدیم بخش خصوصی –که اهلیت دارد- بهتر عمل می کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه با اجرای عملیات اکتشافی 250 هزار کیلومتر مربعی، معادن روباز وسیع به دست نیاورده ایم، گفت: اغلب معادن روباز حاصله، با ذخیره 40 تا 50 میلیون تن است که با استاندارد معادن بزرگ فاصله دارد.

وی ادامه داد: از این پس، تمرکز بیشتری بر معادن زیرزمینی خواهیم داشت که البته پس از مرحله اکتشاف، موضوع استخراج و فرآوری هست که برای کاهش قیمت تمام شده، بحث لجستیک و حمل و نقل مطرح می شود.

کرباسیان با بیان اینکه هر اندازه که کار اکتشاف وسیع تر می شود و نتایج خوبی از ذخایر حاصل می شود، رقم باطله برداری و استخراج مواد معدنی نیز بیشتر می شود، گفت: در منطقه سنگان با بهره برداری از طرح های توسعه ای و تولید 20 میلیون تن کنسانتره، عملیات استخراج سالانه 150 میلیون تن خواهد شد و از این رو، توجه به مساله فناوری و تامین ماشین آلات ضروری است.

وی افزود: تجمیع اطلاعات حاصله توسط شرکت های خارجی طی سال های قبل در بخش معدن مورد توجه است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: برای توسعه کار اکتشافات معدنی، همکاری نزدیکی با سازمان زمین شناسی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در دوره جدید، از تشکل های معدنی انتظار داریم نظرات خود را در اختیار ما بگذارند. با همکاری میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو و تشکل ها تلاش می کنیم راهگشایی ایجاد کنیم.

کرباسیان گفت: ماشین آلات به ویژه در بخش معدن، بخشی از تولید است و اثر مستقیمی روی قیمت دارد. باید روی تکنولوژی روز در بخش معدن توجه داشت زیرا در قیمت تمام شده و بهره وری اثر می گذارد.

وی ادامه داد: به عنوان یک ایرانی به حمایت از تولید کننده داخلی علاقه مندیم البته گاهی این روند موجب می شود صنعت رشد نکند و قیمت ها افزایش پیدا کند. اعتقاد ما این است که از توان تولید داخل استفاده شود و به سمت خودکفایی و خوداتکایی پیش رویم و بحث مهندسی و طراحی ماشین آلات را عملی کنیم.

1500 میلیون دلار برای تامین ماشین آلات

محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران در این نشست با بیان اینکه جزئیات نیاز بخش معدن به ماشین آلات معدنی را برای یک دوره 3 ساله مشخص کرده ایم، گفت: در این گزارش، معادن بزرگ و عمومی مطرح و ماشین آلات به سبک و سنگین گروه بندی شده اند که برای فاز نخست (سال نخست)، 500 میلیون دلار و برای دوره سه ساله یک میلیارد و 500 میلیون دلار برآورد شده است.

وی ادامه داد: موضوع استارت آپ و راه اندازی سریع معادن کوچک را در دستور کار داریم.

بهرامن تصریح کرد: با حمایت ایمیدرو می توانیم بخشی از نیاز معدن به ماشین آلات را رفع کنیم و برای تامین این سرمایه می توان از 3 راهکار شامل فاینانس، صندوق توسعه ملی و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی استفاده کرد.

تقویت معدن برای دستیابی به 700 میلیون تن ماده معدنی

بهرام شکوری، رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، در این نشست با اشاره به اینکه طی 25 سال گذشته، مشابه چنین جلسه ای برگزار نشده است، گفت: ظرفیت خوبی برای بخش معدن در دولت دوازدهم ایجاد شده که باید تقویت شود تا بتوانیم به تولید 700 میلیون تن ماده معدنی در افق 1404 برسیم.

وی ادامه داد: یکی از راهکارها، این است که قیمت ها اصلاح شود و فهرست بها برای فعالیت در بخش معدن تهیه شود. با قیمت های فعلی ماشین آلات معدنی نمی توان نیاز روز توسعه معادن را تامین کرد.

شکوری اظهار داشت: ورود ماشین آلات معدنی دست دوم با شرط کارکرد 10 سال شود چرا که با شرط 5 سال،‌ عملا نمی توان ماشین آلات وارد کرد.

وی افزود: قراردادهای پیمانکاری به صورت بلند مدت تهیه شود تا معدنکاران بتوانند از سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کنند. همچنین تعرفه و فرایند ورود ماشین آلات معدنی را نباید همانند ماشین آلات سبک در نظر گرفت. این نوع تجهیزات تولیدی محسوب می شوند و باید فرایندی آسان داشته باشند.

2میلیارد تن حجم عملیات معدنی

غلامرضا حمیدی انارکی، عضو هیات رییسه خانه معدن، گفت: با تولید 400 میلیون تن ماده معدنی، حجم عملیات معدنی، یک میلیارد و 200 میلیون تن است و با تولید 700 میلیون تن، این حجم به 2 میلیارد تن می رسد و دستیابی به رشد تولید مواد معدنی با امکانات فعلی ماشین آلات شدنی نیست.

وی ادامه داد: ماشین آلات معدنی باید به ماشین آلات بزرگ و کوچک تفکیک شود و بخشی از این نوع ماشین آلات، خاص است و اگر فکر می کنیم همه نوع ماشین آلات را می توانیم در داخل بسازیم، به بیراهه رفته ایم. تولید ماشین آلات معدنی برای معادن کوچک مناسب است و از آن حمایت می کنیم اما برای معادن بزرگ نمی توان روی تولید داخل تکیه کرد.

حمیدی انارکی گفت: از 1500 میلیون دلار مورد نیاز تامین ماشین آلات معدنی، حدود 70 تا 80 درصد مربوط به معادن بزرگ است. بهترین راه حل این است که پیمانکاران خود شان آزادانه برند مورد نظر را انتخاب کنند و با شرط خرید، اعتبار لازم ارائه شود.

توان استفاده از تکنولوژی همزمان با اجرای پروژه ها

کامبیز معظمی، مدیر عامل شرکت کانی کاوان شرق در نشست مذکور گفت: از جمله مسائلی که در اجرای پروژه ها مطرح می شود اینکه آیا همزمان با اجرای پروژه ها، می خواهیم تکنولوژی ها توسعه پیدا می کند یا این در حالی است که می توانیم این روند را پیش ببریم.

وی ادامه داد: مجریانی که با پیمانکاران کار می کنند، اطلاعات لازم را ندارند که این امر موجب تاخیر در اجرای پروژه ها می شود. همچنین موضوع دیگر اینکه در دریافت مالیات بر ارزش افزوده، قانون رعایت نمی شود و بر خلاف قانون که می گوید، مالیات بر ارزش افزوده باید با تحقق درآمد دریافت شود، در شرایط بدون درآمد نیز این مالیات اخذ می شود.

ضرورت سرمایه گذاری مناسب روی اکتشاف

رضا غلامرضایی، عضو اتحادیه حفاران غیر نفتی با بیان اینکه طی سال های گذشته به دلیل کمبود بودجه نوساناتی در فعالیت های حفاری داشتیم، گفت: خوشبختانه این روند بهتر شده است. با توجه به اینکه زنجیره معدن با اکتشاف شروع می شود، چنانچه سرمایه گذاری مناسبی صورت نگیرد، آینده خوبی در بخش معدنی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: از جمله خواسته های ما این است که تضمین صندوق ضمانت صنایع کوچک پذیرفته شود. همچنین موضوع سلامت کار از ابتدایی ترین مرحله تا آخر در شرکت ها رعایت شود. همچنین در مناقصه هایی که برگزار می شود، اتحادیه حفاران غیر نفتی به عنوان مرجع پذیرفته شود و صلاحیت شرکت ها از این اتحادیه دریافت شود.