معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

برای انتخاب سنگ های زینتی قیمتی و نیمه قیمتی نیز فاکتور هایی وجود دارد:
1- پاکی
2- سختی
3- رنگ
4- تراش سنگ
5- وزن مخصوص
6- میزان نایاب بودن آنها
به طور کلی سنگ هایی که به عنوان جواهر مورد استفاده قرار می گیرند تمام فاکتور های ذکر شده را باید هم زمان داشته باشند. در غیر این صورت در رده بندی سنگ های نیمه قیمتی قرار می گیرند.
همچنین انتخاب سنگ برای سایر استفاده ها ی دیگر نیز پارامترهای مشخصی دارد به عنوان مثال در پزشکی فرمول شیمیایی سنگ ها بسیار حائز اهمیت می باشد.
در همین جا است که اصطلاح سنگ های درمانی بسیار باب شده است.استفاده از سنگ ها به منظور درمان، تاریخی کهن دارد ولی متاسفانه در چند سال اخیر با پاره ای از حقه ها و خرافات آمیخته شده است.
اما سنگ ها و کانی ها به دلیل وجود فرمول های شیمیایی و ترکیبات خاص و میدان های مغناطیسی که دارند و همچنین شرایط تشکیل آنها تاثیرات درمانی بر روی بدن انسان ها و حتی تاثیر گذار در رشد گیاهان هستند.
تا جایی که گونه های خاص گیاهی یا نوع رشد آنها کلید شاخصی برای وجود یا عدم وجود برخی عناصر و مواد معدنی و کانی ها در منطقه است.همین امر روی بدن انسان هم تاثیر گذار است به عنوان مثال کوتاهی یا بلندی یا کم بینایی بعضی افراد که در مناطق یا روستاهای خاصی هستند.که تمام اینها نشان از تاثیر سنگ و مواد معدنی روی بدن ما انسان ها دارد.
حکیم بزرگ ابوعلی سینا از سنگ ها برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده میکرده است.به عنوان مثال زمرد و پودر زمرد به صورت خوراکی به دلیل فرمول شیمیایی اش برای درمان بیماری های معده بسیار مفید بوده است.
بدن انسان متشکل از مواد معدنی و عناصر فراوان و تا حد قابل توجهی آب است و همچنین هر فرد میدان مغناطیسی مربوط به خودش را دارد که به آن هاله می گویند (میدان انرژی در اطراف انسان). در علم معدن ما سنگ ها و مواد معدنی را از روی هاله های آنها شناسایی میکنیم.در نتیجه ارتباط این هاله ها و میدان ها با هم متاثر از فرمول شیمیایی آنها روی بذن ما تاثیرا مثبت و منفی دارد.
به همین دلیل اگر سنگی به عنوان ابزار درمانی استفاده می شود به خوبی باید فرد و سنگ شناسایی شوند تا اثرات منفی نداشته باشد.
زمین شناسی پزشکی:
"زمين شناسي پزشکي" علمي است که به بررسي ارتباط بين عوامل زمين شناسي با سلامت انسان ها و جانوران و تأثير عوامل زيست محيطي بر پراکندگي جغرافيايي بيماري هاي مرتبط مي پردازد.
بنابراين زمين شناسي پزشکي موضوعي گسترده و پيچيده است که براي شناسايي، کاهش يا حل مشکلات موجود نياز به ارتباط با رشته هاي مختلف علمي دارد.
فلزات و نافلزات اگر به مقادير غيرطبيعي وارد بدن شوند منجر به بروز مشکلات قابل توجهي مي گردند.
سنگ درمانی زیر شاخه ای از زمین شناسی پزشکی است.
با توجه به کمبود برخی از عناصر( روی، آهن، ید و …)، بالابودن سطوح رادیواکتییته طبیعی(رادون) در برخی نقاط شمالی کشور، معضلات بهداشتی در دام ها ناشی از کمبود مس در برخی نقاط کشور، وجود آنومالی های ژئوشیمیایی در بسیاری از نقاط کشور و … انجام مطالعات زمین شناسی پزشکی در ایران ضروری به نظر می رسد.